FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
Predsedníctvo KDH včera na svoje rokovanie pozvalo aj bývalého predsedu. On sám hovorí, že jeho prítomnosť nemala na rozhodnutie strany nijaký vplyv. Na otázky SME odpovedal JÁN ČARNOGURSKÝ.
Myslíte si, že predsedníctvo KDH rozhodlo správne?
"Rozhodlo legitímne, podľa stanov, väčšinou hlasov. Budúcnosť ukáže, či správne."
Aký vplyv ste mali na rozhodnutie?
"Myslím, že žiadny."
Čo si pomyslíte o Robertovi Ficovi, ak takúto ponuku KDH neprijme?
"Ponuka KDH je pre Smer a Roberta Fica najmenej problémovou ponukou pre budúce štyri roky. Ak by ju neprijal, pre mňa by to znamenalo dve možné interpretácie. A síce, že Smer nie dostatočne rozumie povahe ponuky a tomu, čo ho ako vládnu stranu čaká, alebo že radšej dáva prednosť vzrušujúcejším kombináciám."
V tejto chvíli rozhodnutie Smeru nepoznáme. Ešte včera sa predseda SDKÚ pokúsil o koalíciu SDKÚ, KDH, SMK a HZDS. Nemyslíte si, že KDH malo túto koalíciu akceptovať?
"V súčasnosti sa nepodieľam na rozhodovaní KDH a na túto otázku neviem odpovedať."
Vy sám ste ešte vo volebnú noc povedali: "Nevedno ešte presne koľko poslancov bude mať HZDS, či by prichádzala do úvahy vláda SMK, KDH, SDKÚ a HZDS." Ako keby ste túto alternatívu vtedy považovali za reálnu.
"Vo volebnú noc som povedal, že prvoradá požiadavka je, aby Slovensko malo vládu. Všetky ostatné sú až ďalej. Volebné výsledky ukázali, že prichádzajú do úvahy viaceré alternatívy. KDH teraz ponúklo inú."
Myslíte si, že lepšiu?
"Ukáže budúcnosť."
O čom podľa vás rozhodli voliči vo voľbách?
"Rozhodli síce, že nespokojnosť so súčasným stavom na Slovensku je dosť veľká, ale zasa nie až taká veľká, aby prípadne reformy nemohli aj pokračovať. Tým zároveň rozhodli aj o tom, že nejaké radikálne menenie reforiem nie je potrebné, pretože si to neželajú."
Súhlasíte s tým, že výsledok KDH bol neúspech?
"Po dlhšom rozmýšľaní odpovedám, že by som sa tešil lepšiemu výsledku."
Čo sa stalo, že bol takýto?
"Aj tento výsledok ukázal, že KDH, ktoré je vo vedomí ľudí príliš späté s klerikálnou agendou, má vo volebnej kampani alebo vo svojom verejnom vystupovaní viac hovoriť o iných agendách, v ktorých je úspešné. Veď Vlado Palko bol úspešným ministrom vnútra, Dano Lipšic bol úspešným ministrom spravodlivosti aj Martin Fronc bol úspešným ministrom školstva, hoci, dajme tomu, že pri ňom to verejnosť až tak nevnímala. Nehovoriac o iných takpovediac svetských agendách, v ktorých by bolo tiež dobré."
Nehovoríte tým aj to, že KDH nemalo odísť z vlády pre zmluvu o výhrade vo svedomí, ale pre kupovanie poslancov?
"Špekuláciami sa nerád zaoberám do budúcnosti a do minulosti ich zásadne odmietam."
Tesne po zverejnení výsledkov ste hovorili o alternatíve Smer, SNS, KDH a až potom o alternatíve Smer, KDH, SMK. Vy ste alternatívu s SNS uprednostňovali?
"Nie. A to z toho dôvodu, že metódy, ktoré chce SNS použiť na dosiahnutie svojich politických cieľov, Slovensko aj SNS od týchto politických cieľov skôr vzďaľujú. Pod politickými cieľmi mám na mysli oslabenie maďarskej menšiny na Slovensku. Vyjadrenia Jána Slotu ako predsedu SNS Slovensko od tohto cieľa tiež skôr vzďaľujú."
Vy ste KDH predpovedali, že bude do vlády veľmi žiadané. Nespravila strana od tej soboty až doteraz niekoľko chýb, ktoré ju od toho vzdialili?
"KDH aj bolo žiadané. Táto hra parlamentných strán po voľbách sa podobala očku. Vyhráva ten, kto sa najviac priblíži dvadsaťjednotke. Prehrá ten, kto ju prekročí, hoci aj o málo. Tento rozhovor robíme pred rozhodnutím Smeru, ale vyjde po jeho rozhodnutí. To ukáže, či KDH prekročilo dvadsaťjednotku."
Nemyslíte si, že KDH si malo otázku, či ísť so Smerom, vyriešiť ešte pred voľbami?
"Myslím, že sa to takmer nedalo. Nebolo to až také potrebné. Pripúšťam, že KDH mohlo prijať svoje zásadné rozhodnutie o povolebnom usporiadaní o niečo skôr, ale za oveľa väčší problém považujem, že Smeru sa podarilo zobrať KDH ako volebné heslo solidaritu. Solidarita je kľúčový pojem kresťanskej sociálnej náuky a toto heslo malo mať KDH."
Ale KDH muselo vedieť, že otázka, či ísť so Smerom, príde. Prečo na ňu nebolo pripravené?
"Neviem vám povedať, ja som sa na rozhodovaní nezúčastňoval."
Myslíte si, že vaše odporúčanie, aby sa Pavol Hrušovský stal predsedom KDH bolo správne?
"Áno."
Mnohí aj z vnútra KDH ho kritizujú za jeho postoj počas uplynulých dní. Podľa niektorých nekonal dosť včas. Nezlyhal?
"Ľahko je posudzovať následne. Opakujem, že vtedajšie rozhodnutie považujem za správne. Pavla Hrušovského opakovane snemy KDH ako predsedu potvrdili."
Zvláštne pôsobilo, že v médiách vystupovali iba Vladimír Palko a Daniel Lipšic, ktorí, ako sa ukázalo, mali v strane menšinový názor. Strana tiež pôsobila nejednotne, hovorilo sa o jej rozdelení, čo v čase, keď sa má rozhodovať o zostavení vlády, asi nie je najlepšie.
"Súhlasím s vami."
Nebola to aj chyba Hrušovského, že do médií nešiel on?
"Neviem prečo nešiel do médií. Je fakt, že v istých situáciách, ako je povolebná, predseda strany niekedy má vystupovať radikálne."
Prečo si myslíte, že Palko s Lipšicom takto vystupovali?
"Zrejme celé predsedníctvo nebolo dostatočne radikálne, buď aby stanovilo líniu, alebo zakázalo vystupovať s akoukoľvek líniou."
Otvorene sa hovorí, že posledné dni boli bojom v KDH o budúceho predsedu strany. Myslíte si, že táto otázka je aktuálna?
"Nehodnotím to ako boj o budúceho predsedu strany."
Ak sa Smer nerozhodne pre KDH, čo to bude znamenať pre Pavla Hrušovského ako predsedu strany?
"Myslím, že nič mimoriadne. Paradoxne by to znamenalo vyhovenie obom stranám v KDH, a to tej, ktorá presadzovala účasť KDH vo vláde, tak aj tej časti, ktorá nechce ísť do vlády s tým, že za tú druhú by rozhodol Smer."
KDH svojimi hodnotovými postojmi zabránilo podľa premiéra vzniku najlepšej koalície SMK, KDH, SDKÚ a HZDS a je možné, že svojím neskorým rozhodnutím aj vláde Smer, KDH, SMK. Možno tak umožnilo vládu Smer, HZDS, SNS. Nie je to paradox?
"Radikálna kúra niekedy urýchľuje ozdravný proces spoločnosti."
V roku 2001 ste dostali otázku, kto je najbližším partnerom KDH na politickej scéne. Odpovedali ste, že neviete. Dnes už viete?
"KDH je také výnimočné, že stále ešte neviem."