Tajnú operáciu pripomínala včerajšia návšteva srbského premiéra Vojislava Koštunicu v Kosove. Detaily jeho cesty, ktorú správa OSN odobrila len pod podmienkou, že bude mať súkromný charakter, boli prísne strážené do poslednej chvíle.
Koštunica si včerajšok pre návštevu spornej provincie na juhu Srbska nevybral náhodou. Dátum 28. jún má pre Srbsko mimoriadny význam. Pred 617 rokmi tu prehrali vojnu s Turkami a historické územie Srbska pripadlo na 500 rokov Osmanskej ríši.
Výročie si uctievajú najmä srbskí nacionalisti a pravoslávna cirkev, ktorá vtedy oslavuje aj deň sv. Víta, preto sa tomu hovorí aj Vidov dan. V minulosti na kosovskom území vznikal srbský štát, nachádza sa tam množstvo ortodoxných kláštorov.
Do jedného z nich, do Gračanice, včera prišiel Koštunica. "Nie je na to lepšie miesto, zopakovať si, čo by mali vedieť všetci Srbi že Kosovo bolo a vždy bude súčasťou Srbska," povedal Koštunica tisícovému davu, ktorý mu odpovedal výkrikmi: "Srbsko! Srbsko!"
V pohotovosti bola väčšina zo 17-tisíc vojakov NATO dohliadajúcich hlavne na bezpečnosť srbských obyvateľov. Polícia zatkla aj pár protestujúcich aktivistov na hraniciach Kosova so Srbskom.
Napriek tomu, že situácia sa v Kosove za posledné roky zlepšila, útoky na miestnych Srbov sú stále pomerne časté. Svoju návštevu adresoval Koštunica práve im. Na rozdiel od nich nepotešil domá?cich Kosovčanov.
Slávna srbská história s dnešným Kosovom nemá takmer nič spoločné. Dva milióny kosovských Albáncov si narozdiel od stotisícovej srbskej menšiny želá úplnu nezávislosť od Belehradu. Návšteva srbského premiéra prišla nie v najvhodnejšom období, keď sa rozhoduje o budúcom statuse Kosova. Sporná provincia je síce de iure súčasťou Srbska, de facto je od roku 1999 pod kontrolou OSN.
Aj keď to Koštunicova vláda nechce pripustiť, nie je vylúčené, že o provinciu nakoniec príde. A ako tvrdia čoraz hlasnejšie aj západní diplomati, nebude to vinou jeho vlády, ale nenávistnej politiky Slobodana Miloševiča. Aj on, podobne ako včera Koštunica, chodieval rád do Kosova práve na Vidov dan.
Osudný 28. jún
V histórii Balkánu sa 28. jún opakuje nezvyčajne často.
1389 - Otomanská ríša porazila Srbov na Kosovom poli.
1914 - Gavrilo Princip v Sarajeve zastrelil následníka rakúsko-uhorského trónu Františka Ferdinanda, čím odštartoval 1. sv. vojnu.
1919 - Versailleská zmluva vojnu ukončila.
1989 - Slobodan Miloševič reční v Kosove počas 600. výročia bitky na Kosovom poli.
2001 - Miloševiča vydali tribunálu v Haagu. (reuters)