Hlavní protagonisti budúcej vládnej koalície: Robert Fico, Vladimír Mečiar a Ján Slota. FOTO – SME a SITA
BRATISLAVA - Tón politického vývoja Slovenska v najbližších štyroch rokoch budú udávať Robert Fico, Ján Slota a Vladimír Mečiar. Po jednomyseľnom rozhodnutí vedenia Smeru jeho šéf Fico oznámil, že vzniká vláda strán Smeru, HZDS a SNS.
V novej vláde obsadí Smer 11 kresiel, SNS 3 a HZDS 2. Smer obsadí aj post šéfa poslaneckej snemovne. Stranícki lídri HZDS a SNS Mečiar a Slota nebudú členmi vlády a ani funkcionármi parlamentu, ale budú pôsobiť ako radoví poslanci. Podľa našich zistení to bola podmienka Smeru. Nová vládna koalícia bude mať v parlamente 85 kresiel zo 150.
Ide o "tragický začiatok" novej kariéry Fica, povedal politológ Samuel Abrahám.
Robert Fico nerozoznáva, čo je dobré pre neho ani čo je dobré pre Slovensko, mieni Abrahám. "Dáva signál, že vráti túto spoločnosť dozadu.
Akokoľvek to môže byť koalícia z krátkodobého hľadiska stabilná, je to najhoršia kombinácia, ktorá vôbec neodzrkadľuje stav tejto spoločnosti."
Pripomenul, že touto koalíciou rehabilitujú excesy Mečiarovej vlády ako vylúčenie poslanca Gauliedera z parlamentu, únos Michala Kováča ml. alebo vražda Remiáša. Legitimizuje sa tiež SNS, ktorá má v európskych podmienkach existovať na okraji.
Pred hrozbou spojenia Smeru s HZDS a SNS varovali Roberta Fica európski socialisti, ku ktorým patrí aj Ficova strana. Podľa našich zistení šéf frakcie socialistov v Európskom parlamente Martin Schulz už dal Ficovi najavo svoju nevôľu. Je možné, že v prípade koalície so Slotom socialisti pozastavia spoluprácu so Smerom.
Predseda Smeru tieto hrozby berie s rezervou. Včera zopakoval, že garantuje dosiahnutý stav práv menšín.
Fico je presvedčený, že nová koalícia umožní, aby Slovensko bolo sociálnym štátom: "Je to hlavný argument pre všetkých našich partnerov v zahraničí, ktorí jednoznačne odmietajú pravicové reformy."
Vládu s SNS odmietajú aj aktivisti slovenskej ľavice. Vedenie Smeru včera listom upozornili, že povesť ľavice by utrpela obrovskú ranu. Pripomínajú, že socialisti vo Francúzsku by nikdy nešli do vlády s Le Penom alebo v Rakúsku s Haiderom a to isté by malo platiť aj pre Smer vo vláde so Slotovou SNS. Podpredseda Smeru Robert Kaliňák sa k listu nechcel vyjadrovať. Poslanec Smeru Dušan Jarjabek nepovažuje SNS za extrémistov. Slota vraj určite nie je typ Le Pena. "SNS je jedna legitímna strana a takýmto spôsobom by sme mohli hovoriť aj o SMK," povedal.
Ficovi budúci partneri boli s novou koalíciou spokojní. Šéf SNS Slota povedal, že sú si programovo blízki a vláda bude stabilná. Pre podpredsedu HZDS Viliama Vetešku je pozvanie Smeru veľký záväzok. Reči o tom, že Slovensko sa vracia do rokov 1994 - 1998 považuje za zastarané. "Tí, čo toto hovoria, nepokročili ani kúsok s dobou. Ľudia, ktorí sú dnes v HZDS, myslia omnoho modernejšie." Na to, že HZDS stále nie je prijaté do Európskej ľudovej strany, povedal, že to blokovali slovenské ľudové strany, ale šéf ľudových strán v Európskom parlamente má dnes iný názor. Mečiar sa podľa Vetešku sám rozhodol, že nebude v nijakých funkciách.
Koruna sa oslabila
BRATISLAVA - Kurz slovenskej koruny okamžite reagoval oslabením o 15 halierov na včerajšie vyhlásenie predsedu Smeru Roberta Fica, že o zostavení vlády bude rokovať s HDZS a SNS.
Podľa dílera UniBanky Patrika Maleca bude koruna ďalej oslabovať a očakáva zásah národnej banky.
(tasr)
Fico si vybral najhoršiu možnú alternatívu, konštatoval predseda SMK Béla Bugár: "Možno ho k tomu dotlačili štruktúry. S nami rokoval trochu ináč." Zahraničie bude podľa neho každý krok novej vlády veľmi pozorne sledovať a "stačí jedno pochybenie a bude mať problémy". Bugár si to vraj neželá, ako dodal, Fico "nám uľahčil situáciu". Predseda KDH Pavol Hrušovský rozhodnutie Smeru rešpektuje: "KDH ponúklo inú alternatívu."
Na Slovensku sa práve udialo "24 hodín veľkých samoľúbostí", rekapituluje politológ Abrahám vývoj od ponuky Fica na koalíciu s Mečiarom cez rozhodnutie KDH predsa len rokovať so Smerom až po oznámenie Smeru, že sa spojí s HZDS a SNS.
Autor: sp, mož, rf, knm