Predsedníctvo Smeru jednomyseľne podporilo Roberta Fica - vládu zostavia s HZDS a SNS, pretože tak vraj budú môcť najlepšie uskutočniť svoj program. FOTO SME - MIRKA CIBULKOVÁ
BRATISLAVA - O podobe novej vlády začne šéf Smeru Robert Fico rokovať už dnes. Smer obsadí funkciu predsedu parlamentu a miesta podpredsedov parlamentu by mala získať opozícia. Či opozícia obsadí aj posty predsedov výborov, Fico nepovedal.
Pre Smer je podľa jeho predsedu dôležitá programová blízkosť partnerov, ktorí akceptovali vznik druhej sadzby DPH. O tom, v akej výške, bude ešte rokovať.
"Chceme rešpektovať kritériá Maastrichtu. Nemôžeme prijímať rozhodnutia, ktoré by významne ohrozovali finančnú stabilitu štátu," povedal. Fico chce vybudovať moderný sociálny štát a "urobíme všetko preto, aby hlavné piliere boli oznámené v programovom vyhlásení vlády". Reakcií zo zahraničia sa neobáva, podľa neho socialisti sami kritizujú pravicové reformy. Podľa Fica sa s SDKÚ rokovalo ako s "hluchým a slepým", pri ostatných stranách konštatoval "korektnosť rokovania".
Hovorkyňa HZDS povedala, že stanovisko Vladimíra Mečiara je jedna veta: "Republikové politické grémium prijíma pozvanie na rokovanie."
Podpredseda KDH Vladimír Palko, ktorý bol proti vláde KDH so Smerom, povedal, že rozhodnutie Smeru nie je až také prekvapujúce. Na otázku, či Slovensku nehrozí návrat do Mečiarových čias, povedal: "Nikdy nevstúpiš dvakrát do tej istej rieky." Takáto vláda bude podľa neho pre Slovensko znamenať "trošku hanby".
Ministerka sociálnych vecí Iveta Radičová z SDKÚ hovorí, že túto koalíciu predpokladala už pred voľbami. "Keď sme upozorňovali, že toto je reálna budúca vládna zostava, Smer reagoval, že strašíme voličov. Neviem teda, ako to bolo so strašením."
Jej ministerstvo má podľa nej pred sebou ešte pomerne ťažké rozhodnutia. Radičová sa však nechce "hrať na futuristu", nevie odhadnúť, čo sa dostane do programového vyhlásenia vlády z programu Smeru, HZDS a SNS. "V sociálnej oblasti nie je program Smeru a HZDS kompatibilný," povedala.
Podpredseda SDKÚ Milan Hort povedal, že Slovensko mohlo mať aj po týchto voľbách kredibilnú vládu. "Avšak za predpokladu, že by KDH a SMK postupovali spoločne s SDKÚ."
Podľa analytika Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku Iva Samsona si dá zahraničie načas. "Dá sa predpokladať určitý odstup a skúška na istý čas." Najväčšie problémy z medzinárodného hľadiska bude podľa neho robiť SNS. "V momente, keď sa predstavitelia tejto strany nezdržia xenofóbnych útokov proti Rómom alebo Maďarom, alebo ak budú zasahovať do určitých historických kontextov Slovenska v prípade Židov a druhej svetovej vojny, potom tieto reakcie prídu."
(mož, rf)
Komu aké funkcie
Z rozhodnutia o novej koalícii je jasné, že nedôjde k zúženiu počtu členov vlády a bude mať naďalej 16 členov: Smer 11, SNS troch, HZDS dvoch.
Smer má podľa informácií SME prioritný záujem o rezorty vnútra, obrany, zahraničia, financií a sociálnych vecí.
V Smere sú názory, že aj SNS má schopných ľudí do vlády. Hovorí sa napríklad o bývalom poslancovi HZDS Jánovi Mikolajovi, ktorý však v posledných voľbách kandidoval za SNS. Ako o ďalších kandidátoch SNS na vládne funkcie sa hovorí o Štefanovi Zelníkovi, ktorý bol za Mečiarovej vlády štátnym tajomníkom rezortu zdravotníctva, a o Jaroslavovi Paškovi. Z HZDS sa okrajovo spomína meno Milana Urbániho.
Podpredseda Smeru Pavol Paška by mal byť predsedom parlamentu, ešte sa však nerozhodol, či funkciu prijme.
Čo Smer zvažoval
Smer podľa našich zistení v zahraničí vopred prerokoval možnosť koalície s HZDS a SNS s tým, že Mečiar a Slota nebudú v nijakých funkciách, tlak na vytvorenie koalície s SNS a HZDS prejavilo najmä Ficovo krídlo vo vedení strany a regióny, zvažoval sa aj fakt, z akej koalície Smer najviac vyťaží s výhľadom na ďalšie voľby - je predpoklad, že Smer získa aj časť hlasov voličov partnerských strán SNS a HZDS. (knm, sp)