Darinka Rolincová: Od detskej hviezdy k vampovi

Príbehov detských hviezd,ktoré si zachovali popularitu aj v dospelosti, nie je veľa ani v svetovej pop music. Ešte tak Michael Jackson, ale na rozdiel od neho dopadla Darinka Rolincová (1972) v zásade dobre.

Nový album, nový imidž. Toto už nie je dievčatko, ktoré túži, aby bolo princeznou Arabelou. Načo by to Dare Rolins bolo? FOTO - ANNA KOVAČIČ, SONY BMG

Bulvár ju síce prepiera často a rád, ale jej určite nehrozia rôzne nechutné súdne kauzy, rozpad tváre alebo osobnosti.

"Na rozdiel od Michaela Jacksona som nestratila spojenie s realitou," usmieva sa Rolincová. "Myslím, že som ochotná rozlíšiť to, čo som ochotná obetovať a hranicu, za ktorú nejdem ani za nič. A napriek tomu ,nezdravému" šoubiznisu mi zostal zdravý rozum."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Princezná Arabela

Väčšina ľudí má za sebou viac-menej štandardné detstvo s dostatkom leňošenia a hromadou kamarátov. Vcítiť sa do dieťaťa, ktoré je už v útlom veku ťahúňom šoubiznisu, nie je ľahké. "Ja som nevedela, čo je bežné detstvo. Pre mňa bolo bežné to, že som prišla domov, odložila aktovku a išla do štúdia alebo na koncert. Neboli za tým ambiciózni rodičia, ktorí ma nastrkali do toho, aby som bola slávna. Vymyslela som si to ja, chcela som spievať."

Prvý krok ambiciózneho dieťaťa nedopadol najšťastnejšie, Darinku vyhodili zo speváckeho zboru, lebo vraj nie je tímový hráč. Sestra Jana ju zobrala k hlasovému pedagógovi, legendárnemu Františkovi Tugendliebovi, ktorý vychoval de facto celú slovenskú popovú scénu a potom sa stiahol na Moravu, kde sa stal liečiteľom. Skutočným katapultom pre detskú hviezdu bol hit Keby som bola princezná Arabela, ktorý sa šikovne zviezol na popularite televízneho seriálu.

SkryťVypnúť reklamu

Zvonky šťastia

Písal sa rok 1984. V slovenskej pop music naplno šliapala výmena stráží, mladých brala nová vlna, noví romantici, heavy metal, depešáci sa halili do čierneho. Vznikla skupina Banket s Richardom Müllerom, prvé koncertné skúsenosti mali za sebou Vidiek a Bez ladu a skladu, úspechy žal Demikát s Greksom a Šebanom, Tublatanka bola ešte mladá. V týchto časoch, až podozrivo pestrých a zaujímavých na socialistické pomery, naspievala Darinka Rolincová hit Zvonky šťastia s Karlom Gottom. Nebolo v socialistickom Československu populárnejšieho dieťaťa. Rolincová sa stala pevnou súčasťou českej fabriky na hudbu - stajne Ladislava Štaidla, jedného z lodivodov vtedajšej hudby a neohrozeného plavca medzi príkazmi, zákazmi, nariadeniami, kontrolami a komisionálnymi prehrávkami. Zvonky šťastia Darinke otvorili dvere priamo do paláca stredného prúdu, kde je všetko krásne a jehovisticky ideálne. Prízrak tejto skladby sa určite nad speváčkou vznáša dodnes, aj keď je už veľká, premenovala sa na Daru Rolins, necháva sa fotiť ako erotický vamp a otvorene spieva o orálnom sexe.

SkryťVypnúť reklamu

Predsa sa len našla vec, v ktorej sa prejavilo Darinino rebelantstvo a v podstate zdravé názory - po megaúspechu nemeckej verzie Zvonkov štěstí s názvom Fang das Licht dostala ponuku naspievať celý album v nemčine. Problém však bol, že mal byť poplatný nemeckému vkusu. Ako dvanásťročná túto príležitosť odmietla. Bolo to vraj iba jej rozhodnutie, usúdila, že takáto hudba by jej nepomohla. To sa Štaidlovi veľmi nepáčilo. Pre neho bola vždy hudba predovšetkým biznisom.

Začiatkom roku 1993 sa Rolincová sama rozhodla odletieť zo Štaidlovej voliéry. "Bolo to už dlho," hovorí. Chcela som ísť ďalej, stretať nových ľudí, robiť novú hudbu, aj frajera som si našla. Štaidl potom napísal vo svojej autobiografii Víno z hroznů, že som bola jeho milenka. Takto sa mi pomstil. Keď som odchádzala, povedal mi, že mi to nikdy nezabudne. On mal k ľuďom majetnícky vzťah. Ale na Karla Gotta mám pekné spomienky, bol zlatý."

SkryťVypnúť reklamu

V rozhovore, ktorý pred tromi rokmi poskytla bulváru Nedeľný blesk, bola Rolincová ešte veľmi nahnevaná. "Jeho urazená ješitnosť ešte neprežula, že som dala prednosť iným, tak v práci, ako aj v posteli. Nech sa knižka predáva a on má dosť peňazí na doktorov, ktorí ho vyvedú z tmy," vyhlásila.

Americký oddych

Po odchode od Štaidla Darina vyrazila do USA, aby našla svoje hudobné priority, ťahalo ju to k černošskej hudbe, ktorá sa tak veľmi líšila od toho, do čoho ju tlačil Štaidl. Médiá hovorili o začiatku veľkej medzinárodnej kariéry a tieto informácie potvrdzovalo aj to, že sa objavila ako speváčka aj spoluautorka v skladbe Better Late Than Never vychýrenej funkovej skupiny Kool & The Gang. Napokon sa Rolincová vrátila do Európy a svoj piaty album What You See Is What You Get nahrávala v Londýne a Frankfurte. "To o americkej kariére v podstate nafúkli médiá," hovorí Rolincová. Chcela som tam ísť, aby som sa našla. Odišla som od Štaidla a vedela som, čo nechcem, ale ešte som presne nevedela, čo chcem. Potrebovala som si vyčistiť hlavu. Dovtedy som peniaze iba zarábala, tak som zacítila potrebu aj trochu míňať."

SkryťVypnúť reklamu

Party a DJi

Bulvár dostatočne pretriasa Rolincovej priateľstvá, vzťahy, plastiku poprsia, prípadne iných častí tela, partnerov či reštauráciu, s ktorou spojila meno. "Keď si prečítam tie kraviny v časopisoch, sú momenty, keď si poviem, že mám toho dosť. Keď ma ľudia ohovárajú za to, že som sa na nich trikrát neusmiala alebo nejdem s nimi na panáka a nevedia akceptovať, že aj ja môžem mať zlú náladu. Ale napriek všetkému to nie je natoľko rušivé, aby to ovplyvnilo moju lásku k hudbe." V tom množstve článkov akoby nebola zrejmá jedna vec: že Rolincová je mimoriadna speváčka. Čo, napokon, koncom 90. rokov dokázala vo funkovej kapele Sexy Dancers Romana Holého (kapelníka J.A.R. a Monkey Business) , kde s ňou spieval aj český spevácky superman Dan Bárta. Ten sa potom vydal vlastnou, mimoriadne originálnou cestou a dopracoval sa až k čistému džezu. Rolincovú zatiaľ alternatívne cestičky nelákajú, reflektory stredného prúdu jej podľa všetkého vyhovujú. "Takéto veci sa nedajú naplánovať," hovorí speváčka. To je ako s mojou minulou platňou What's My Name, bola elektronická, klubová, ale tiež vznikla spontánne. V tomto období ma bavili DJi, kluby, s DJmi som aj hrávala, improvizovala som do ich hudby. A teraz som zasa pocítila potrebu robiť regulárne pesničky s textom a štruktúrou. Vždy sa musí stať niečo, čo ma ovplyvní."

SkryťVypnúť reklamu

D1

Album D1vznikal na osi Bratislava - Praha. "D1 je diaľnica medzi Prahou a Bratislavou, na ktorej som tak trikrát do týždňa. A okrem toho je tam D a jednotka sa dá preložiť ako vztýčený palec. Pesničky sú vo veľkej pohode, veľmi kľudné. S ľahkým nadhľadom, lebo mám tridsaťtri rokov a sú veci, o ktorých viem svoje nie preto, že som si o nich prečítala, ale zažila som ich. Teraz prežívam sama so sebou najkrajšie obdobie."

Hneď prvý text je sexuálne veľmi otvorený. "ja chcem tiež (mať ťa v puse, vieš?)" spieva Rolincová a dodáva, že má stále málo, večer aj ráno. "Tá pesnička bola hudobne veľmi romantická a ja som cítila, že to musím nejako vyvážiť. Aj princezné sa niekedy správajú ako dračice." Pamätníkov zasa poteší bonus legendárna skladba Owner Of The Lonely Hearts od skupiny Yes v peknom súčasnom aranžmáne. Producent Jan Kleník zo skupiny Ohm Square je zárukou kvality. Na druhej strane Rolincová účinkuje v Nákupnej horúčke s intelektuálne mimoriadne výraznou Norou Mojsejovou. To sú paradoxy.

SkryťVypnúť reklamu

"Honza Kleník ma vidí zo svojho uhla pohľadu a mňa to baví," hovorí Rolincová. "Robili sme spolu už predchádzajúci album a myslím, že sa po mojom boku bude objavovať aj naďalej." Ohm Square bola uznávaná skupina s mimoriadne progresívnym elektronickým zvukom. Že by inšpirácia vždy racionálnou Madonnou, ktorá urobila geniálny marketingový ťah - začala spolupracovať s mladými elektronikmi, aby osviežila zvuk a získala rešpekt nových generácií poslucháčov? "Je tu istá podobnosť, a ja to cítim ako plus, lebo Madonna vie, čo robí," hovorí Rolincová. "Nie všetko od nej ma baví, ale jej cesta je veľmi premyslená. Vzrušuje ma, že je o krok vpredu. Ako ona povie, tak bude." A ešte jedna podobnosť s Madonnou je očividná - Rolincová rovnako ako ona používa nielen zdravý rozum, ale aj svoje príťažlivé telo.

SkryťVypnúť reklamu

Je zvláštne, že na albume D1 sa objavuje aj skladba Ide o život, ktorá slúžila ako znelka relácie Vyvolení. "Rozmýšľala som, či ju tam dať, ale myslím že je to dobrá vec. Nevznikla totiž ako zákazka. Chalani z B3 - Peter Graus a Tomáš Zubák mi pustili podklad či do toho idem. Mne sa páčila. Oni na to, že to má háčik že je to pesnička pre Vyvolených. Malo to však len jedno obmedzenie - musel sa tam objaviť text Ide o život. Za tou vecou si stojím a mnohí fanúšikovia, ktorí si kúpia moju platňu, tam budú tú skladbu čakať."

Väčšina textov nového albumu je v slovenčine. "Česi nemajú problém so slovenskými textami, je to vraj zaujímavé hlavne pre chlapov. Odo mňa aj mnohí novinári chcú, aby som s nimi hovorila po slovensky. Je výborné, že som Slovensko nestratila a že sa pohybujem v obidvoch štátoch."

SkryťVypnúť reklamu

Najvyššia hudobná komunikácia

Slovenský hudobník a aranžér Anton Popovič pozná Rolincovú dlhé roky. Zoznámil sa s ňou ešte v časoch, keď bola detskou hviezdou. Aranžoval pre ňu pesničku a nahrával ju so skupinou Esprit Band. Pred skúškami na konzervatórium ju pripravoval na skúšky z klavíra, ale napokon od nej nechceli ani brnknutie. Na poslednom albume D1 aranžoval a dirigoval tri skladby. "Jej muzikálne kvality sú úplne výnimočné," hovorí Popovič. "Keď spieva, je to akoby niekto hral na syntetizátore. Všetko je absolútne presné, ak sa dohodneme na nejakej nuanse, tak to skalopevne platí. Dokonca sa stávalo, že som svoj nápad ani nedopovedal a ona ho už pochopila. Skrátka prebieha zázračná empatia, zážitok na úrovni najvyššej komunikácie s tými najvážnejšími muzikantmi." Popovič si vie Rolincovú predstaviť v ešte jednej polohe, v ktorej sa dosiaľ nepredstavila: "Poznám rôzne typy jej produkcie, to strednoprúdové zameranie je evidentné. Myslím, že čas dozrel na to, aby išla do DVD záznamu veľkej živej produkcie. Širokospektrálnej, s orchestrom a kapelou, ktorá by ukázala jej viaceré polohy."

SkryťVypnúť reklamu

H H H

"Prekročiť tieň detskej hviezdy, to sa podarí iba málokomu," povedal raz v rozhovore Peter Nagy. "Myslím, že ani Dare Rolincovej sa to príliš nepodarilo." Ťažko povedať, ako to myslel, lebo Rolincová si popularitu zachováva. Na druhej strane Dara Rolins nie je Darinka Rolincová. Akoby to boli dve osoby s dvoma rôznymi skupinami fanúšikov. Ktovie, koľko ľudí má rado obe.

 

Vianoce v roku 1988. Šestnásťročná Darinka Rolincová štyri roky predtým nahrala svoj ultrahit Zvonky Štěstí, rok predtým začala študovať na konzervatóriu a v tomto roku sa presťahovala do Prahy. FOTO - TIBOR BORSKÝ

Pred necelým mesiacom krstila Dara Rolins svoj nový album D1. Biela farba a romantický look je trendom tohto leta, ako sa môžete presvedčiť aj na strane 33. Jopo štýlovo album poprášil zlatým prachom.

SkryťVypnúť reklamu

FOTO - KATARÍNA ŽÁKOVÁ, SONY BMG

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 516
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 186
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 701
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 826
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 980
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 676
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 786
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 487
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu