Prezident Gašparovič (vpravo) predsedu SMK Bélu Bugára ubezpečoval, že na vládu dohliadne. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL |
BRATISLAVA - Ministerstvo školstva pripadlo SNS a maďarská strana má z toho aj po skúsenostiach z deväťdesiatych rokov obavy.
Vtedajšia ministerka školstva za SNS Eva Slavkovská napríklad na školách s vyučovacím jazykom maďarským zrušila dvojjazyčné vysvedčenia.
Okrem toho sa do maďarských škôl snažila zaviesť takzvaný alternatívny systém výučby, ktorý mal v zásade zrušiť maďarský vyučovací jazyk a robila účelové výmeny na postoch riaditeľov.
Súčasný podpredseda vlády pre menšiny Pál Csáky si síce nemyslí, "že všetky metódy a spôsoby Slavkovskej sa môžu vrátiť", ale môže nastať problém s financovaním menšinového školstva, najmä menších základných škôl a univerzít, ktoré ešte nie sú dobudované.
To sa týka aj komárňanskej univerzity, o ktorej líder SNS Ján Slota v televízii Markíza vo štvrtok povedal, že "ak by národniari viedli v minulom volebnom období rezort školstva, určite by univerzita neexistovala."
Rektor univerzity Sándor Albert odmietol Slotove vyjadrenia komentovať a verí ubezpečeniam Roberta Fica, že nová vláda neporuší súčasný stav.
Budúcim ministrom školstva má byť Ján Mikolaj zo Žilinskej univerzity alebo Vladimír Čečot z Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.
Mikolaj vznik univerzity v Komárne v minulosti kritizoval. "Nesúhlasil som s jej vznikom z odborného hľadiska. Škola nemala dostať štatút univerzity, pretože nespĺňala požadované kritériá," hovorí Mikolaj.
Obaja kandidáti na post ministra dnes tvrdia, že pre nich nebude prioritný národnostný princíp, ale odborný.
Čečot si myslí, že je ešte predčasné sa konkrétne vyjadrovať o menšinovom školstve.
"Na Slovensku žijú Slováci, ktorí hovoria rôznymi jazykmi, čo chcem rešpektovať," povedal včera Čečot.
Mikolaj chce dodržiavať chartu menšinových práv, ale zároveň chce dohliadať, aby výučba maďarského jazyka nebola na úkor kvality štátneho jazyka.
"Domáci jazyk sa v podstate učí ako cudzí, čo nie je dobré," myslí si Mikolaj.
Prezident Ivan Gašparovič, ktorému včera tlmočil svoje obavy predseda SMK Béla Bugár, povedal, že zo svojej pozície bude "dbať na to, aby boli zachované všetky práva národnostných menšín, aj vo vzťahu ku vzdelaniu".
Na Slovensku je 253 základných a 33 stredných škôl s vyučovacím jazykom maďarským.
(mip)