Koloman Kertész Bagala, L. C. A. Publishers Group, Levice 2002
Ballov debut vychádza v priebehu šiestich rokov tretí raz, to je v súčasnej slovenskej literatúre nie každodenný jav. „Tieto poviedky pútajú svojou takmer vyzývavou bezprostrednosťou a súčasne až mrazivo vecnou triezvosťou, v ktorej akoby sa nežiadal nijaký ďalší komentár,“ hovorí Zoltán Rédey. Balla tu strieda vážnosť s absurdnosťou, filozofovanie s poetikou, ale v centre jeho poviedok je stále človek, neistý a hľadajúci.
Edward Rutherfurd: HvozdJiří Buchal - BB art, Praha 2001, preložili Helena a Lubomír Synkovci
Len málo miest je srdcu anglického národa bližších než Nový hvozd. V Rutherfurdovi, medzinárodne uznávanom autorovi románov Sarum a Londýn, teraz Hvozd nachádza kronikára, ktorý dokázal jeho tajomstvá a legendy vtkať do podmanivého príbehu, ktorý plne vystihuje úlohu, akú Hvozd v histórii Anglicka zohral. Očarenie touto lokalitou vyjadril autor aj v podtitule objemného románu: Hvozd a more: to je tá najdokonalejšia krajina anglického srdca.
Vladimír Holan: Básně - Quelques poemesLiterární čajovna Suzanne Renaud, preklad Bohuslav Reynek a Suzanne Renaud
Bilingválne česko-francúzske vydanie niekoľkých krásnych Holanových básní v majstrovskom francúzskom preklade slávnej manželskej dvojice.
Samuel Beckett: Čakanie na GodotaDrewo a srd, Bratislava 2002, preložila Elena Flašková
Autor, írsky románopisec, dramatik, esejista a nositeľ Nobelovej ceny za literatúru v roku 1969, o svojej legendárnej hre v roku 1952 napísal: „Neviem, kto je Godot. Dokonca ani neviem, či existuje. A neviem, či tí dvaja, ktorí na neho čakajú, veria, že existuje. Na divadlo nemám nijaký názor. Nič z neho nepoznám. Nechodím tam. To je prípustné. Menej prípustné je však za takýchto okolností napísať hru, a potom, keď už je hotová, nemať na ňu nijaký názor. To je, žiaľ, môj prípad.“ Po uvedení hry o rok neskôr v Theatre de Babylon sa Beckett cez noc stal slávnym.
Jürgen Habermas, Ian Shapiro: Teorie demokracie dnesFilosofia, Praha 2001
Shapiro analyzuje súčasné teórie demokracie, nevynecháva žiadny významnejší smer. Habermas sa zase venuje teóriám normatívnym, teda takým, ktoré nevylučujú otázku, či je daný politický systém dobrý a prečo je dobrý.
Eva Kantůrková: Nečasův románHost, Brno 2002
Nový autorkin román písaný zaujímavou denníkovou formou, v ktorom sa spisovateľ Nečas snaží napísať román o duchu našej doby, o nešvároch, politikoch, aférach a pod.
Ana Ristovič: Pred tridsiatkouDrewo a srd, Bratislava 2001, preložil Karol Chmel
„Toto je hotel pre básnikov, / ktorých sa vzdala poézia. / Malé izby s výhľadom / na apokalyptickú krajinu / ponúkajú viachodinový tréning ticha.“ Úvodné verše mladej srbskej poetky dávajú najavo, že na svoje si prídu najmä milovníci melanchólie. Jej poézia je postavená aj na poznaní, ktoré sformuloval v recenzii jej krajan, známy kritik Bogdan A. Popovič: „Chatrnosť mýtov, na ktorých sme civilizačne dozrievali, sa ukazuje ako chatrnosť filozofických východísk, morálnych princípov, emocionálnych oporných bodov.“
Josef Hausman: Nahota feminizmuReneco, Praha 2001
Kniha podáva zdrvujúcu kritiku feministickej ideológie z pera autora publikácie Základy mužského šovinizmu.