Fico v Slovenskom rozhlase odôvodnil stiahnutie tým, že "Slovensko by sa nemalo podieľať na aktivitách, ktoré vznikli bez rezolúcie OSN".
Zahraničnopolitický analytik Ivo Samson je prekvapený, lebo Slovensko sa nepodieľalo na invázii do Iraku. Vojakov vyslalo až na základe rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN. OSN vyzvala všetky členské krajiny
na pomoc Iraku. "Vyslovene žiadala, aby pomohli aj vojensky vtedajšej správe Iraku," zdôraznil Samson.
Nasledovali ďalšie dve rezolúcie OSN. Zatiaľ posledná predlžuje mandát OSN pre prítomnosť zahraničných jednotiek v Iraku do decembra 2006. Ivo Samson predpokladá, že OSN mandát opäť predĺži.
Fico je pripravený diskutovať o rozsiahlejšom výcviku Iračanov na území Slovenska. Termín stiahnutia vojakov bude podľa neho závisieť aj od diskusií s expertmi.
Analytik Samson vidí vo Ficových tvrdeniach rozpor. Ako poznamenal, diskusiou o výcviku irackých vojakov a policajtov Slovensko prizná, že existujú určité záväzky vyplývajúce z mandátu OSN. Diskusiu s expertmi považuje Samson za zadné dvierka: "Pred voľbami vyhlásil, že to okamžite urobí (nariadi stiahnutie vojakov - pozn. red.). Teraz to už nie je také rýchle, navyše to bude závisieť od diskusií s expertmi. Je to mnohovýznamové umiernenie pôvodného radikálneho výkriku."
O odchode vojakov z Iraku sa podľa ministra zahraničných vecí Eduarda Kukana dá diskutovať, ale neprospelo by to postaveniu Slovenska vo svete. Kukan by ich radšej nechal v misii dovtedy, kým ich bude potrebovať iracká vláda.
Každá krajina má právo stiahnuť svoje jednotky, ale Slovensko je v inej pozícii ako ostatné krajiny. Nikdy o odchode nehovorilo a parlament vojakov vyslal na dobu neurčitú, mieni Ivo Samson. "Iné by bolo, keby Slovensko nikdy do Iraku nešlo a pomáhalo by od začiatku cvičiť irackých vojakov a policajtov mimo krajiny," dodáva. (rf)