Nikto nemôže zasahovať do severokórejského raketového programu." Zástupca sverokórejského ministerstva zahraničia I Pchjong-tok takto reagoval na obrovskú vlnu kritiky z celého sveta na sériu vopred neohlásených skúšok, počas ktorých Severná Kórea vyslala zo svojho územia rakety do mora.
Japonské a juhokórejské vojenské zdroje informovali o siedmich raketách, ruské hovoria dokonca o desiatich. Išlo o rakety krátkeho doletu a jednu medzikontinentálnu. Obávaný Tepodong-2 by mal byť schopný doletieť až na Aljašku. Jeho test však po 40 sekundách zlyhal. Jedna strela mala mať údajne stredný dolet. Severokórejske rakety dopadli do vôd Japonského mora v priestore veľmi blízko pri brehoch ruského Ďalekého východu. Oficiálne Severná Kórea výsledky testov nekomentovala.
Susedná Južná Kórea i Japonsko reagovali na situáciu zvýšením stavu pohotovosti pre ozbrojené sily. V Južnej Kórei je od skončenia vojny na Kórejskom polostrove v roku 1953 aj americká armáda, ktorá tam má momentálne okolo 30-tisíc mužov.
KĽDR zvýšila medzinárodné napätie odpálením strely dlhého doletu Tepodong-1 naposledy pred ôsmimi rokmi. Preletela vtedy ponad územie Japonska a zrútila sa do Tichého oceánu.
Americký prezident George Bush podľa zdroja z Bieleho domu považuje skúšky rakiet za vzopretie sa medzinárodnému spoločenstvu. Biely dom Severnú Kóreu varoval pred ďalšími "provokatívnymi činmi", ako sú ďalšie skúšky balistických rakiet, a upozornil, že Spojené štáty podniknú "všetky nevyhnutné opatrenia" na vlastnú obranu a zabezpečenie spojencov a spriatele?ných krajín.
Testy odsúdila aj Čína, ktorá je považovaná za jediného spojenca komunistického režimu v Pchjongjangu.
Na žiadosť Japonska, ktoré reagovalo už sankciami, sa záležitosťou zaoberala na mimoriadnom zasadnutí Bezpečnostná rada OSN.
Americká ministerka zahraničných vecí Condoleezza Riceová včera intenzívne rokovala so svojimi partnermi a snažila sa, aby sa so všetkými partnermi dohodla na spoločnom postupe proti Severnej Kórei. Rusko však už dalo najavo, že nepodporí zavedenie sankcií proti Severnej Kórei.
Japonsko už prvé sankcie prijalo. Prerušilo na šesť mesiacov jediné námorné spojenie medzi oboma krajinami a ruší aj charterové lety medzi oboma štátmi.