Skúška rakiet nebola určená domácemu publiku ale Američanom, ktorí oslavovali jeden z najvýznamnejších sviatkov, Deň nezávislosti. Ak Američania vyslali do vesmíru raketoplán, Kim Čong-il sa pár hodín potom pripomenul tým, že do Japonského mora vyslal niekoľko rakiet krátkeho doletu a jednu dlhého.
Raketa Tepodong-2, ktorá predstavuje najväčšiu hrozbu pre svetovú bezpečnosť, nevydržala vo vzduchu ani minútu a zrútila sa, čo potvrdzuje zúfalý stav severokórejskej armády. Kim Čong-il, prezident najizolovanejšieho štátu na svete, ktorý je mimo všetkých globálnych spoločenstiev, však možno dosiahol svoje: Američanom ukázal odhodlanie robiť si čo chce a rakety vyskúšal v deň, keď si to každý všimol.
So Severnou Kóreou si svetové spoločenstvo nevie rady. Šesťstranné rozhovory o severokórejskom jadrovom programe nikam nevedú. Raketový test vyvolal zdesenie, veď raketa má dostatočný dolet, aby zasiahla Aljašku a Severná Kórea má jadrové zbrane. Americký prezident George Bush zaradil v roku 2002 Severnú Kóreu s Irakom a Iránom na "os zla" a kontakty s Pchjongjangom takmer zmrazil. Teraz sa musí rozhodnúť ako ďalej - už teraz má toho viac ako dosť v Iraku a veľkú časť pozornosti na seba viaže iránsky jadrový program. Severokórejský test je facka pre Spojené štáty aj Čínu, ktorá má ako jediná aspoň čiastočne vplyv na to, čo sa v ?Pchjongjangu deje.
Bývalý Bushov poradca pre ázijské záležitosti Michael Green tvrdí, že testy ukázali diplomatické a technické diletantstvo severokórejského diktátora. Raketa Tepodong-2 podľa neho neprešla dôkladnými skúškami. Pre Severnú Kóreu je však viac ako výsledok testov dôležité, že skúšky sa uskutočnili. Dali tak o sebe vedieť a očakávajú, že Američania napokon Severnú Kóreu uznajú za partnera na dvojstranné rozhovory.
Americký diplomat Robert Einhorn, ktorý vyjednával so Severnou Kóreou počas vlády prezidenta Billa Clintona, pre AP pripomenul, ako Spojené štáty vyhlasovali, že v prípade raketových skúšok prídu následky. Ak Bushova administratíva teraz nič nespraví, bude to vyzerať, že je schopná len plano sa vyhrážať. Einhorn skúšku rakiet vníma ako otvorený odpor proti Bushovej vláde.