IVAN MAČURA, prezident Učiteľského fóra Slovenska: „Ďalšie vzdelávanie pedagógov sa vyžaduje v konkurenčnom prostredí, a to u nás nie je. Načo by učitelia chodili na nejaké školenia, keď majú svoj stály plat? V školstve treba zaviesť systémovú zmenu: zákazníkom je rodič a on rozhoduje, vyžaduje kvalifikáciu. Ale zatiaľ to tak nefunguje: učiteľ dostáva fixný plat bez ohľadu na výkon a postoj rodiča, ktorý nemá šancu niečo zmeniť. Ak sa mu niečo nepáči, môže urobiť len jediné - presunúť dieťa na inú školu. A to je z psychologického hľadiska bolestné.“
IVANA SKIBOVÁ, učiteľka tanca, Banská Bystrica: „Som profesionálna tanečníčka, ale keď chcem učiť na strednej škole, musím si doplniť odbornosť. Preto teraz musím chodiť päť rokov na vysokú školu a získať diplom. O koľko mi zvýšia plat, neviem. Ale s diplomom získam záruku, že budem môcť naďalej učiť.“
LÝDIA JEDLIČKOVÁ, zástupkyňa riaditeľa, ZŠ Bánovce nad Bebravou: „Metodické školenia sú viac-menej povinné, kvalifikačné skúšky si zase učitelia robia kvôli vyššiemu platu. Ale inak sa naši učitelia školia aj sami pre seba, my im to neprikazujeme. Nemajú za to nič, odmenu im môže dať len okres, ak nejaké peniaze má. My im síce povieme, že je dobré, ak sa ďalej vzdelávajú, ale nijako ich do toho nenaháňame. Lebo keď za to firma, čo kurzy robí, vyžaduje peniaze, my im to nemáme z čoho platiť. Takže viac-menej idú na svoje náklady, keď chcú.“
DENISA PALENČÁKOVÁ, vychovávateľka a učiteľka telesnej výchovy, Základná škola Dolný Smokovec: „Nemám dokončenú kvalifikáciu, takže ešte študujem na vysokej škole. Ale keď skončím školu, určite sa prihlásim aj na ďalšie vzdelávanie, ak bude v mojom odbore. Aj keby som si to mala zaplatiť.“ (sr)