v školstva považuje zväz zakotvenie nároku na 13. a 14. plat pre všetkých zamestnancov verejnej správy.
* Na niekoľko stoviek miliónov korún odhaduje vedúci odboru školstva Okresného úradu v Ilave skryté chyby na 92 budovách škôl v okrese, ktoré má od júla prevziať samospráva. Viacerí starostovia už avizovali, že školy nechcú. Po prevzatí kompetencií v oblasti školstva zrejme požiadajú štát, aby si školy zobral späť.
* Príčinou výrazného poklesu záujmu o športové aktivity medzi mládežou sú neadekvátne podmienky na športovú prípravu. Školy nie sú schopné zabezpečiť potrebné materiálne vybavenie, prevádzku a modernizáciu športových objektov, ako aj primerané ohodnotenie práce trénera. Vláda preto schválila návrh použitia finančných prostriedkov z lotérií a iných hier na zabezpečenie športových zariadení v sume viac ako 36 miliónov korún. Zo štátneho rozpočtu vyčlenila na tzv. Národný program rozvoja športu 810 miliónov korún.
* Hoci súčasná vláda vo svojom programovom vyhlásení deklarovala, že výchovu a vzdelanie považuje za jednu z najvýznamnejších a trvalých priorít, neurobila pre to žiadne praktické kroky. Racionalizácia v školstve prebieha pomaly a kým sa na jednej strane zmenšuje počet žiakov v triedach a školách, počet škôl a pedagógov rastie, a tým sa celý systém neúmerne predražuje. Rovnako sa napriek sľubom nevylúčila korupcia v školstve. Takejto kritike podrobil plnenie vládneho programu v oblasti školstva expert Aliancie nového občana pre školstvo František Tóth, riaditeľ súkromného gymnázia na Čapkovej ulici v Bratislave. (tasr)