Rušná križovatka King's cross v centre sa zmenila na pokojnú oázu. Zastavili autá, náhliaci sa ľudia z metra i novinári, ktorí robili z miesta živé vstupy do celého sveta. Prvé výročie teroristických útokov na Londýn a uctenie si obetí sa stali dostatočným dôvodom, aby sa obyvatelia mesta aspoň na 120 sekúnd zastavili.
Kráľovná i premiér Blair
Práve zo stanice King's cross vyštartovali pred rokom samovražední atentátnici, ktorí sa odpálili v troch vlakoch metra a v poschodovom autobuse. Premiér Tony Blair povedal, že výročie je možnosťou pre celý národ, aby sa spojil a vyjadril podporu tým, čo stratili svojich príbuzných.
Predseda vlády Blair držal tichú spomienku spoločne s tímom londýnskych záchranárov, kráľovná Alžbeta II. s občanmi v Edinburghu.
Pod dozorom polície
Bomby v metre vybuchli, práve keď sa končí ramná špička v rozpätí niekoľkých sekúnd. Presne rok po tom o 8.50 ráno starosta mesta Ken Livingstone položil kyticu kvetov pred stanicou King's cross k skromnému pomníku a rozozvučali sa zvony na Katedrále sv. Pavla. "Londýnčania nikdy nezabudnú na tých, čo zahynuli," napísal starosta na lístok. Všade sa pohybovali desiatky policajtov, strážili súkromie príbuzných a priateľov obetí i bezpečnosť. O kúsok ďalej na námestí Tavistock sa vyhodil do vzduchu štvrtý z útočníkov.
Obrázky poschodového autobusu č. 30 s odtrhnutou strechou sa vryli do pamäti aj Francis a Lise. Pracujú pár metrov od miesta výbuchu. "Strašne nás to šokovalo. Často chodíme sem do parku na obedňajšiu prestávku. Aj pred rokom sme plánovali ísť sa najesť, ale všetko zmenili útoky."
Obe si prišli uctiť pamiatku 13 obetí, ktoré zahynuli v autobuse. "Dnes ráno som zasa po dlhom čase zvažovala, či pôjdem do práce autobusom. Je to také jednoduché - stačí mať bombu v batohu. Polícia nemôže všetkých kontrolovať, " hovorí smutne Lise. Uvedomuje si, že podobné útoky sa môžu opakovať. Práve na námestí Tavistock v srdci Londýna postavia pamätník za jeden milión libier všetkým 52 obetiam útokov.
Očakávajú ďalšie pokusy
Rok po samovražedných útokoch si mesto nemôže vydýchnuť. Šéf metropolitnej polície Ian Blair varoval Londýnčanov, že musia byť pripravení a očakávať ďalší útok.
"Viem, že budú aj ďalšie pokusy, ale už sa nám podarilo tri zastaviť," povedal pre BBC. Obavy potvrdzujú aj tajné služby. Scotland Yard vyšetruje 70 prípadov spojených s terorizmom. "Máme mnoho spravodajských informácií a pri ich preverovaní zisťujeme, že situácia je veľmi znepokojujúca," povedal riaditeľ protiteroristickej sekcie Peter Clark.
Útokom spred roka predchádzalo niekoľko podobných pokusov, ktoré sa podarilo zmariť.
Chcú nové vyšetrovanie
Nielen pozostalí, ale aj mnoho ďalších ľudí vyjadruje nespokojnosť s výsledkami vyšetrovania. Požadujú nové, podrobné verejné vyšetrovanie. "Nepotrebujeme vedieť, čo sa stalo. To vieme, boli sme tam. Potrebujeme vedieť, prečo," citovali britské médiá Rachel Northovú, ktorá vedie petičnú akciu za dovyšetrenie londýnskych atentátov.
Autor: Londýn