Vniesol poriadok tam, kde panovali nejasnosti. Na poslednú plavbu, z ktorej sa už nevrátil, vyplával kapitán James Cook 12. júla 1776, presne pred 230 rokmi.
Ako poručík viedol Cook v rokoch 1768 - 1771 svoju prvú výpravu do Pacifiku. Pozorovali prechod Venuše cez slnečný kotúč na Tahiti, čo malo prispieť k určeniu vzdialeností jednotlivých planét od Slnka. Po splnení úlohy sa plavil na východ. Dokázal ostrovný charakter Nového Zélandu, preskúmal a zmapoval juhovýchodné pobrežie Austrálie, pre Európanov objavil Veľkú koralovú ba?riéru. Cez Indonéziu sa vrátil do Anglicka.
V hľadaní "veľkého južného kontinentu" pokračoval aj na výprave v rokoch 1772 - 1775. Ako prvý prekročil južný polárny kruh a dostal sa na dohľad pobrežia Antarktídy. Chýbali mu zásoby, a tak sa otočil na sever k Tahiti. Cestou objavil ďalšie tichomorské ostrovy.
Po návrate sa stal Cook členom Kráľovskej spoločnosti, plavby ho však lákať neprestali. Na poslednú výpravu vyrazil ako na predchádzajúcu na lodi Resolution. Sprevádzala ju Discovery, ktorej velil kapitán Charles Clerke.
Tentoraz sa stali Cookovým cieľom severné vody Tichého oceánu. Chcel nájsť severné spojenie Tichomoria s Atlantikom zo západného smeru. Lode sa plavili okolo Afriky cez Tasmániu, Nový Zéland a Tahiti. V januári 1878 objavili Havajské ostrovy, ktoré Cook pomenoval Sandwichovými, podľa priateľa, grófa zo Sandwichu.
Cook zaviedol nové praktiky v starostlivosti o zdravie mužstva. Námorníci museli denne jesť cibuľu, kyslú kapustu a čerstvé ovocie. Vyhli sa skorbutu, chorobe z nedostatku vitamínu C. Mužov nútil, aby sa každý deň umývali, prali si oblečenie a vetrali kajuty.
K Havajským ostrovom dorazili v čase, keď domorodci oslavovali sviatok polynézskeho boha svetla, mieru a hojnosti Lona. Cooka považovali za jeho vtelenie, Britov privítali s veľkou úctou. Po dvoch týž?dňoch výmenných obchodov a družného spolunažívania vyplávali lode na sever.
Pokračovali ďalej popri dnešnom Oregone, Aljaške až do Beringovho prielivu. Koncom augusta Cook usúdil, že zamrznuté vody sa mu zdolať nepodarí a vrátil sa na juh.
V tom čase ho trápila choroba žalúdka, ktorej posádka pripisovala jeho čudné rozkazy. Mužov nútil jesť ťažko stráviteľné mäso mrožov.
V januári 1779 Cookove lode znovu zakotvili pri Havajských ostrovoch. Opustili ich 4. februára práve v čase, keď sa končila oslava Lonovho sviatku. Domorodcov utvrdili, že sú božského pôvodu.
O niekoľko dní búrka poškodila predný sťažeň Cookovej lode. Vrátili sa na Havajské ostrovy, kde chceli Resolution opraviť. Tentoraz príchod bie?lych mužov domorodcov sklamal. Dorazili počas sviatku boha vojny Ku a narušili posvätné rituály.
Napätie vyhrotila krádež záchranných člnov. Cook postupoval tak, ako zvykol v podobných situáciách na Tahiti. Zajal náčelníka domorodcov ako rukojemníka, za ktorého chcel člny vymeniť.
Pri jeho prevoze k lodiam 14. februára 1779 obkľúčili Cooka a jeho mužov Havajčania. Jeden z nich ho udrel do chrbta. Kapitán stratil rovnováhu, spadol. Udierali ho kopijami a palicami. Bezvládne telo odvliekli so sebou. Briti vyjednali aspoň návrat jeho častí pre symbolický pohreb v mori.
Zajtra - Erazmus Rotterdamský
Autor: MARTIN HAGARA