Na webovej stránke http://ceuweb.belbone.be/ mohol záujemca na internete sledovať debatu ministrov financií. Naplnilo sa nedávne rozhodnutie najvyšších šéfov únie, že ministerské schôdzky s výnimkou tých citlivejších budú verejné, aby sa dianie v Bruseli viac priblížilo ľuďom.
Včera po desiatej dopoludnia sa zapla webová kamera a na monitore sa ukázal oválny stôl v pracovni Rady ministrov, za ktorým sedelo 25 mužov a listovali v papieroch. Predseda, fínsky minister financií Eero Heinaluoma, najprv všetkých privítal, povedal, čomu sa chcú Fíni nasledujúceho pol roka venovať, a potom sa začala diskusia. O fínskych prioritách a o tom, do akých štátov a na čo sa majú v budúcom rozpočtovom období použiť peniaze Európskej investičnej banky.
Nebola to vzrušujúca diskusia. Ministri často používali bruselský žargón, takže pre laika mohli byť vety typu "Externá akcia EIB musí byť v súlade s európskou susedskou politikou," rozumej "naše peniaze majú ísť do nami vybratých štátov," nezrozumiteľné.
Keď sa osadenstvo chystalo pustiť do pravidiel, ktorými sa únia snaží udržať stabilitu eura a ktorými mnoho krajín pohŕda, kamera zhasla. Platí tu totiž pri hlasovaní jednomyseľnosť a na tieto prípady sa otvorenosť verejnosti nevzťahuje.
Mnohí politici práve preto dvojitý režim živých prenosov z ministerských schôdzok vopred odsúdili. Hovorili, že verejná časť nič nepovie a skutočná diskusia sa odsunie na čas po vypnutí kamery. Ich argumenty majú niečo do seba.
Ale aj tak je správne, že únia bruselskú kuchyňu pootvorila. Aj keď ani v budúcnosti nebudú ľudia svedkami vzrušujúcich výmen názorov a napätých hlasovaní, už len vedomie, že sa človek môže pozrieť, čo a ako jeho minister v Bruseli hovorí, stačí. V prípade zasadania väčšiny národných vlád sa nedá ani to.