Americkí republikáni napínajú pred kľúčovými kongresovými voľbami svaly. Nehovoria o konflikte v Iraku a ani neponúkajú novú stratégiu v iránskej či severokórejskej kríze. Našli si ľahší terč tlač. Bushovej administratíve už dlho leží v žalúdku denník New York Times. Naplno sa to prejavilo v posledných dňoch.
Biely dom aj republikánsky Kongres rozčúlila správa Timesov o tajnom programe CIA a ministerstva financií, ktoré monitorujú finančné transakcie miliónov Američanov s cieľom odhaliť podozrivých teroristov.
Úrady preskúmajú 11 miliónov operácií denne medzi takmer ôsmimi tisíckami bánk v 200 krajinách. Program môže byť v rozpore so zákonmi.
Keď správa pred niekoľkými dňami vyšla, nemusela vzbudiť veľkú pozornosť. Veď Biely dom sa už dlho chváli, že monitoruje finančné toky podozrivých skupín.
Vláda aj republikánsky Kongres sa však zhodli: zverejnenie správy znamená ohrozenie národnej bezpečnosti.
"Niektorí z tlače, najmä v New York Times, sťažujú našu prácu ubrániť krajinu pred teroristickými útokmi tým, že vyzrádzajú detailné informácie o bezpečnost?ných programoch," tvrdí viceprezident Dick Cheney a jeho šéf George Bush dodáva: "Tieto zverejnenia boli hanebné a škodlivé." Republikáni v Snemovni reprezentantov okamžite prijali rezolúciu očakávajúcu "väčšiu spoluprácu so všetkými spravodajskými organizáciami".
Začalo sa dokonca hovoriť aj o rušení novinárskych akreditácií vo Washingtone. Jeden konzervatívny komentátor vyhlásil, že "šéfredaktor Bill Keller by mal skončiť v plynovej komore". Minister spravodlivosti Alberto Gonzales zvažuje vyšetrovanie a obžalovanie autorov článku. Kongresman Peter King hovorí o vlastizrade. Pred sídlo redakcie dokonca zvolávali demonštrácie.
Pôvodnú správu o programe pritom zverejnil Los Angeles Times a aj konzervatívny Wall Street Journal. Paradoxne Wall Street Journal o niekoľko dní newyorský denník obvinil, že "nechce víťazstvo vo vojne s terorom, ale iba mu klásť prekážky".
"Išlo o frontálny útok na Times," napísal komentátor denníka Frank Rich. New York Times prišli na pomoc dekani žurnalistických škôl. "Je prácou novinárov odhaľovať tajomstvá," tvrdia.
Nejde o prvý spor prezidenta Busha s New York Times, ktorý jeho administratíva obviňuje zo zaujatosti. Prvý konflikt prišiel už počas volebnej kampane v roku 2000. Vtedy ešte republikánsky kandidát označil novinára tohto denníka Adama Clymera za "prvoligového blbca".
Ani republikánsky prezidentský kandidát v roku 1996 Bob Dole sa nevyhol útoku na Timesy. "Nedovolíme médiám, aby ukradli tieto voľby. Krajina patrí ľuďom a nie New York Times," zakričal vtedy na mítingu v texaskom Dallase niečo vyše týždňa pred voľbami.