Strácate chuť do jedla, nemáte ani len pomyslenie na milovanie, nedokážete sa sústrediť, svrbí vás celé telo, mučí vás zápcha a bolesť sa stále vracia?
Verili by ste, že to môže byť aj dôsledok užívania liekov?
1. Antibiotiká. Hoci sú vynikajúcim prostriedkom proti bakteriálnym infekciám, patria medzi lieky, ktoré najčastejšie vyvolávajú nežadúce účinky. Najmä preto, že ich užívame zle, často a zbytočne. Napríklad proti vírusovým infekciám, aké spôsobujú chrípku, keď neúčinkujú vôbec. Môžu vyvolať črevné ťažkosti (menia bakteriálnu črevnú flóru), únavu a zníženú chuť do jedla (zmenou črevnej flóry sa ťažšie vstrebávajú výživné látky), ale aj infekcie pohlavných orgánov (oslabujú bakteriálnu flóru). Ak prerušíte terapiu a nevezmete celú dávku, baktérie nezriedka prežijú a choroba sa vráti v ešte silnejšej podobe a vy potrebujete ešte silnejšie antibiotiká. Mimochodom, je známe, že alkohol oslabuje ich účinok. Nielen alkohol, aj požívanie plodov jednej rastliny, od ktorej by sme to vôbec nečakali. Ktorej?
a) čerešní
b) hlohu
c) jahody
2. Protizápalové lieky. Tie bez hormónov zmierňujú menštruačné bolesti, bolesti hlavy, "seknuté krky", ale pomáhajú aj pri chrípke alebo proti "škriabaniu v hrdle". Ich účinok spočíva v tom, že zastavujú uvoľňovanie prostaglandínu, látky zodpovednej za pocit bolesti a zápalu, a tým miernia aj subjektívny pocit bolesti. Lenže nie všetok prostaglandín je zlý - niektoré z tých látok nevyhnutne potrebujeme pre funkciu vitálne dôležitých orgánov ako napríklad žalúdka či obličiek. Protizápalové lieky zastavujú uvoľňovanie všetkých týchto látok, takže by sme ich nemali brať priveľa. Viete, čo nám inak hrozí?
a) nebezpečenstvo krvácania (znižujú zrážanlivosť krvi)
b) zápal žalúdočnej sliznice
c) nekonečné kýchanie - zápal vnútorných slizníc nosa
3. Antidepresíva. Lieky poslednej generácie sa nazývajú "selektívne inhibítory re-up-take serotonínu". Zastavujú mechnizmus reabsorbcie serotonínu, molekuly "dobrej nálady" a zadržiavajú ich čo najdlhšie v mozgových receptoroch. Nálada sa tak človeku zlepší, ale nemala by sa nám "zlepšovať" bez toho, aby nás mal pod kontrolou lekár. Čo môžu vyvolať? Zbohom hlad! Jednoducho ho prestaneme cítiť. Nezáujem o sex. Zníženú koncentráciu. Alkohol je, samozrejme, počas užívania liekov zakázaný. Prečo?
a) mení účinok lieku a vyvoláva náhle zmeny nálad
b) spolu s liekmi zvyšuje spavosť a zastavuje dýchanie
4. Antikoncepčné tablety. Na základe estrogénu a progesterónu, zastavujú tablety funkciu vaječníkov, a tým aj ovuláciu. Hormonálna rovnováha je však veľmi citlivá a neraz býva ťažké ju dokonale obnoviť. Tablety môžu znížiť chuť na sex, ale aj zvýšiť krvný tlak. Zmeny niektorých krvných údajov vyvolávajú vysoký krvný u piatich percent žien, tablety môžu tiež zvýšiť obsah tukov v krvi, zahustiť ju a navyše zvyšujú aj zrážanlivosť krvi. Dovedna to znamená asi toľko, že sa zvyšuje aj riziko vytvorenia krvnej zrazeniny, ktorá môže upchať cievu. Účinkom hormónov sa vám môže meniť nálada, môže vás pobolievať hlava, môže dôjsť k opuchom. Viete, že antikoncepčné tablety by ste nemali užívať spolu s antibiotikami? Prečo?
a) oslabujú účinok antikoncepčnej tablety
b) zvyšujú riziko ochorenia na vírusové infekcie
Správne odpovede: 1b, 2a aj b aj c, 3a, 4a