Najsilnejší politik sveta si v Nemecku urobil zastávku pri ceste na summit G8, ktorý bude cez víkend v ruskom Petrohrade.
Prezident si prezrie Rostock a navštívi aj baltské mestečká Stralsund a Trinwillershagen. Práve "Trin" bol vzorovou socialistickou dedinou, a práve tam sa nemecká kancelárka Angela Merkelová dostala na čelo miestnej kandidátky CDU pre vlaňajšie voľby. Miesto vybrala kancelárka, ktorá v tomto regióne vyrastala v rodine evanjelického farára. Pre televíziu RTL povedala, že považuje za dôležité, aby Bush videl "zmeny a problémy," ktoré prinieslo zjednotenie Nemecka.
Prezident hneď súhlasil. Zaujíma ho Merkelovej minulosť a aj touto návštevou chce potvrdiť, že americko-nemecké vzťahy sú na výbornej úrovni a prekonali mrazivú atmosféru z čias predošlej vlády Gerharda Schrödera.
Spojené štáty potrebujú Nemecko ako diplomatického partnera. Washington už stratil Taliansko, kde Silvio Berlusconi prehral voľby. Britský premiér Tony Blair má zase problémy s klesajúcou popularitou a tlakmi vo vlastnej strane, aby odstúpil. To všetko hrá v prospech Angely Merkelovej, ktorá sa stáva dominantným európskym hráčom vo vzťahu k USA.
Obe krajiny majú spoločné názory na Severnú Kóreu a jadrový program Iránu, kde nemecká kancelárka použila aj tvrdší slovník, keď prezidenta Ahmadínedžáda za popieranie holokaustu prirovnala k Hitlerovi.
Berlín a Washington majú stále aj nezhody, ktoré sa týkajú globálneho otepľovania a väznice na Guantáname. Koaliční sociálni demokrati vyzvali kancelárku, aby sa Busha opýtala, kedy presne plánuje tábor zatvoriť.
"Nechceme len veľké oznámenie o tom, že väzenie zatvoria. Chceme vedieť konkrétne, kedy sa to stane," vyhlásil sekretár SPD Hubertus Heil.
Bush sa dočká priateľského prijatia na najvyššej úrovni, medzi Nemcami je však stále nepopulárny. V starobylom meste Stralsund sa čaká niekoľko demonštrácií, aj keď len na okraji mesta. Hlavný slogan jednej z demonštrácií znie: "Nie ste vítaný, pán prezident."
V spolkovej krajine Maklenbursko-Predpomoransko vládnu sociálni demokrati s postkomunistami. Tým veľmi prekáža, že budú musieť zaplatiť náklady spojené s bezpečnostnými opatreniami. Odhadujú sa na 20 miliónov eur, čo je obrovská suma pre región, ktorý sa trápi s 20 percentnou nezamestnanosťou. "Ten, kto si objednal kapelu, by ju mal aj zaplatiť," vyhlásil krajinský premiér Harald Ringstorff na adresu federálnej vlády.
Bushovu bezpečnosť stráži 12 tisíc policajtov. Zapečatili sa stovky kanálov, obyvatelia museli preparkovať autá a do určitých zón sa dostanú len s povolením. Tí, čo bývajú v centre mesta, nemôžu otvárať okná a ak sa rozhodnú, že budú doma, nemôžu už byt opustiť.
"My privítame Angelu Merkelovú. Koho bude mať so sebou, je jej vec," povedal o Bushovej návšteve pre denník Süddeutsche Zeitung nestranícky starosta Trinwillershagenu Klaus-Dieter Tahn. Obyvatelia tejto obce majú odpor k povinným oslavám a vítaniu návštev. Veľmi im to pripomína predošlý komunistický režim.