Presun západných firiem sa vo východnej Európe nezastavil. Ázijskí zamestnanci sú totiž lacnejší ako ich kolegovia z bývalých socialistických štátov. ILUSTRAČNÉ FOTO - SITA |
V nových členských štátoch únie sa v posledných rokoch znížila globálna cenová konkurencieschopnosť strojárskych a elektrotechnických podnikov. Príčinou je rast miezd, tvrdí renomovaný mníchovský ekonomický Ifo-inštitút v štúdii, ktorú vypracoval na zákazku Európskej komisie.
Hlavnou príčinou je rast jednotkových mzdových nákladov, keď zárobky rástli rýchlejšie ako produktivita práce. Štúdia hovorí, že tento trend nie je pre stredo- a východoeurópske strojárstvo a elektrotechniku problém v konkurenčnom boji s prevádzkami v západnej Európe, lebo mzdový odstup je naďalej pomerne veľký. Pri pohľade na firmy vo vzmáhajúcich sa ázijských krajinách sa však podľa štúdie vynárajú riziká, ktoré môžu viesť k strate pracovných miest.
"V poslednom čase sme zaznamenali premiestňovanie výroby strojárskych a elektrotechnických produktov z nových členských štátov únie," zdôraznil strojársky odborník Ifo-inštitútu a spoluautor štúdie Günther Vieweg. Vyzdvihol preto nutnosť "zvýšenia funkčnosti pracovných trhov", lebo iba tak sa dá zabrániť ďalším stratám pracovných miest a zachovať vysoká medzinárodná konkurencieschopnosť strojárstva a elektrotechniky v nových členských štátoch. Vývoj týchto dôležitých priemyselných odvetví v nových členských euroštátoch však Vieweg celkovo ocenil. Od roku 1995 sú na "strmom rastovom chodníku". V medzinárodnom meradle sú "konkurencieschopné, aj keď ponúkajú na globálnych trhoch predovšetkým výrobky na nižšej a strednej technologickej úrovni".
Situácia v jednotlivých krajinách je pritom podľa denníka Financial Times Deutschland rôzna. Zatiaľ čo v Poľsku sa počet pracovných miest v strojárstve a elektrotechnike za rok znížil o 4 percentá, v Česku a Maďarsku sa zvýšil.
Druhý spoluautor štúdie, Andreas Kuhlmann, pre denník vyhlásil, že "stredo- a východoeurópske štáty by vlastne mali na zvyšujúci sa konkurenčný tlak reagovať lepšou kvalitou". Dodal, že to sa dostatočne nedarí. V porovnaní so starými členskými štátmi sa v strednej a východnej Európe prihlasuje relatívne menej patentov a okrem toho takmer vôbec nefunguje spolupráca medzi univerzitami a podnikmi.