Rómovia vyzvali vládu, aby na nich v programe nezabudla. Výzvu podpísalo zatiaľ viac ako 40 organizácií. Na snímke zľava Peter Pollák, Štefan Sarközy a Zuzana Balážová z Novej rómskej generácie a Laco Oravec z Nadácie Milana Šimečku. FOTO SME - PAVOL MAJER
BRATISLAVA - Rómski aktivisti žiadajú novú vládu, aby do programového vyhlásenia zahrnula aj návrhy na riešenie problémov Rómov. Vládnym stranám včera doručili výzvu, pod ktorú sa podpísalo zatiaľ viac ako 40 organizácií.
Autori výzvy žiadajú prijatie dočasných vyrovnávacích opatrení, riešenie bývania, zachovanie podpory na terénnu sociálnu prácu a rozvoj ďalších foriem komunitnej práce, najmä pracovných poradcov či terénnych zdravotníkov. Absolútnou prioritou je podľa Štefana Sarközyho z Novej rómskej generácie podpora vzdelávania, najmä dostupnosť predškolskej výchovy. "Odsúvanie problému znamená jeho prehlbovanie," hovorí aktivista organizácie Peter Pollák.
Podpredseda vlády pre ľudské práva a menšiny Dušan Čaplovič minulý týždeň povedal, že vláda chce zaviesť dočasné vyrovnávacie opatrenia. Včera dodal, že sa to "zrejme objaví v programovom vyhlásení vlády". Podľa neho by "slušná demokratická spoločnosť mala vytvárať pre isté skupiny občanov možnosti, aby sa dostali na rovnakú štartovaciu čiaru". Za vyrovnávacie opatrenia pokladá napríklad aj využívanie rómskych asistentov učiteľov, ktoré chce zachovať.
V programovom vyhlásení vlády sa podľa všetkého koaličné strany zaviažu, že posledný ročník škôlky alebo aspoň posledný polrok budú súčasťou povinnej školskej dochádzky, tvrdí nový minister školstva Ján Mikolaj (SNS). Vláda "má záujem, aby bola predškolská výchova dostupná pre národnostné menšiny ako také," dodal.
Ministerstvo práce sa podľa hovorkyne Oľgy Škorecovej bude požiadavkami "určite zaoberať". Zatiaľ odmietla hovoriť konkrétne, no ministerka Viera Tomanová chce podľa hovorkyne podporovať terénnych sociálnych pracovníkov, zvyšovať ich status a možno aj počet.
Z hľadiska podpory zamestnanosti by mohli aktivačné práce za príspevok 1700 korún nahradiť verejnoprospešné práce, čo sú reálne práce za minimálnu mzdu, mieni poslanec Róbert Madej (Smer).
Rómski aktivisti sa zatiaľ neobávajú SNS vo vláde. Laco Oravec z Nadácie M. Šimečku uznáva, že za niektorými stranami "nie je príjemná história", no dúfa, že sa nebude opakovať a strany budú "ústretovejšie vo vzťahu k problémom majority aj menšín". Rozhodnutia vlády chcú mimovládnej organizácie monitorovať.
Návrhy, ako riešiť problémy Rómov
* dočasné vyrovnávacie opatrenia
* pokračovať vo výstavbe nájomných bytov, no definovať, čo je sociálne bývanie, pretože Slovensko to ako jedna z posledných európskych krajín nemá upresnené. Výstavba by nemala podporovať segregáciu, mali by sa do nej zapájať aj budúci užívatelia bytov
* dostupnú predškolskú výchovu, integrovať rómskych žiakov do škôl
* zapracovať do školských osnov aj dejiny a kultúru Rómov ako súčasť slovenských reálií
* podporovať terénnu sociálnu prácu, ale zároveň pripraviť nástroje na podporu ďalšej komunitnej práce, najmä zdravotníkov, pracovných asistentov, ale aj voľnočasových pracovníkov
* aktiváciu Rómov zachovať, no radšej nie aktivačnými príspevkami a prácami, podporovať tzv. medzitrh práce