Premiér Robert Fico prišiel do Národnej banky Slovenska, kde sa stretol s jej guvernérom Ivanom Šramkom. Debatovali dlhšie, ako mali v pláne, ale ich tlačová konferencia bola krátka. FOTO - SITA |
BRATISLAVA - Stámiliardy z eurofondov pôjdu inam, ako plánovala bývalá vláda Mikuláša Dzurindu. Do konca roka sa zrušia krajské úrady. Euro by malo na Slovensku platiť od roku 2009. To všetko včera vyhlásil premiér Robert Fico po sérii rokovaní.
Najvýznamnejšie bolo stretnutie premiéra Fica a ministra financií Jána Počiateka (obaja Smer) s guvernérom Národnej banky Slovenska Ivanom Šramkom. Malo zastaviť oslabovanie slovenskej koruny. Stretnutie trvalo dve hodiny namiesto plánovanej trištvrte.
Devízové trhy však zrejme premiér nepresvedčil. Koruna sa včera znova oslabila asi o 20 halierov, hoci v stredu jej pomohla Národná banka. O šiestej večer sa podľa údajov agentúry Reuters jedno euro vymieňalo za 38,75 koruny.
Fico včera neodpovedal na otázku, či oslabovanie koruny súvisí s politickým vývojom v krajine. Neodpovedal priamo ani na ďalšiu otázku novinárov, či ruší svoj pôvodný výrok, že euro zavedie v roku 2009 len vtedy, ak to bude výhodné pre občanov. "Vláda má záujem splniť všetky maastrichtské kritériá vrátane neprekročenia 3-percentného deficitu verejných financií," vyhlásil.
Analytici sa zhodujú, že včerajšie vystúpenie premiéra trhy asi neupokojí. Národná banka zasahovala v posledných týždňoch už trikrát a doteraz ju to pravdepodobne stálo asi 80 miliárd korún. Je otázne, či bude zasahovať aj ďalej, hoci jej zákonnou povinnosťou je korunu stabilizovať.
Analytik UniBanky Viliam Pätoprstý sa však obáva, že "situácia nie je trvalo udržateľná", lebo banka už vyčerpala asi pätinu svojich rezerv. Podľa neho môže nechať korunu aj padnúť, lebo je to "jediný nástroj, ako môže vplývať na vládu".
Guvernér Šramko včera situáciu nijako nekomentoval.
Autor: ik, ľja