uktúry".
Vláda Mikuláša Dzurindu stihla ešte v máji schváliť tzv. Národný strategický referenčný rámec. Ten určil oblasti, do ktorých pôjde konkrétny počet miliárd. Rozhodovať o nich mali potom už jednotlivé ministerstvá.
Fico chce stratégiu bývalej vlády zmeniť a dať väčší dôraz na vyrovnávanie rozdielov medzi regiónmi. Na to tlačí aj Európska komisia.
Pôvodná stratégia síce taktiež počítala len so vzdelávaním a infraštruktúrou, ale tá sa delila na životné prostredie, zdravotníctvo, školstvo a dopravu. Do dopravy malo ísť najviac - takmer 131 miliárd korún. Ficova vláda teda chce zmeniť pomery pre jednotlivé oblasti.
Bývalý minister výstavby László Gyurovszky z SMK nepredpokladal, že Fico eurofondy otvorí, pretože referenčný rámec schválil "vrátane opozičných poslancov" aj eurovýbor nášho parlamentu.
Bývalý podpredseda vlády Pál Csáky nedávno SME povedal, že sa neobáva presmerovania eurofondov na úkor južného Slovenska, lebo "eurofondy musia ísť do zaostávajúcich regiónov".
Podmienkou Bruselu je, aby peniaze smerovali do regiónov, ktoré majú nižšie HDP na obyvateľa ako 75 percent priemeru únie, čo sú však všetky regióny mimo Bratislavského kraja.
Fico včera vyhlásil, že chce do rozhodovania o eurofondoch viac zapojiť aj župy, aby sa o nich "nerozhodovalo len na centrálnej úrovni". Predošlá vláda chcela preniesť rozhodovanie na akýsi medzistupeň troch regiónov - východného, západného a južného Slovenska a Bratislavy. Tie však administratívne neexistujú.
Roman Havlíček zo združenia Priatelia Zeme-CEPA Ficov zámer víta, pretože Dzurindova vláda sa s prijatím "veľmi ponáhľala, čím sa obmedzila diskusia s partnermi a čas na pripomienkovanie". On sám sa na pripomienkovaní zúčastnil za mimovládne organizácie. (haj, sita, tasr)