Vidieť predstavenia aj napriek letným divadelným prázdninám sa dá. A pritom vôbec nejde o záznam z videa. V zahraničí aj na Slovensku sú v lete veľmi populárne predstavenia v netradičných priesto?roch, najčastejšie pod holým nebom zámockého areálu.
Za sebou už máme festival Zámocké hry zvolenské, na Bratislavskom hrade odštartovali Letné shakespearovské slávnosti. Atmosféru nočnej romantiky si môžete vychutnať aj na Starom zámku v Banskej Štiavnici, kde vás budú baviť taktiež Shakespearom.
Nočné predstavenia
Zámok a Shakespeare je spoločný menovateľ aj predstavení v Nemecku. V Regensburgu v kaštieli Thurn und Taxis večerných návštevníkov láskou rozpaľujú veronskí milenci Montek a Kapuletová, v Heidelbergu na zámku okrem nemeckého povinného čítania Till Eulenspiegel inscenujú Veľa kriku pre nič.
Iné dosky pod nohami a namiesto opony hviezdnatá obloha sú inšpiráciou aj výzvou pre samotných hercov.
"Príprava predstavenia na Zámocké hry zvolenské je vždy veľký sviatok. Väčšinou naštudujeme titul, ktorý korešponduje so zámockým prostredím. Hra je potom emotívnejšia a ohromne to motivuje pri hereckej práci. Kráľovská sieň alebo nádvorie zámku sú príťažlivé aj pre diváka," myslí si herec Jozef Novotný, ktorý sa tento rok predstavil na Zvolenskom zámku v hre Šofér slečny Daisy domáceho divadla Jozefa Gregora Tajovského.
Zuzana Norisová sa pri hraní na Bratislavskom hrade cíti podobne ako pri nakrúcaní filmu. Iba počasie môže pokaziť umelecký zážitok.
"Teraz v tom teple to nie je pre nás hercov veľká výhra, ale keď pofukuje vetrík, je to paráda. Kontakt s divákom je iný, hráme na krásnom mieste," pochvaľuje si účinkovanie v Ako sa vám páči.
Ochotníci z občianskeho združenia Priatelia Thálie na Starom zámku v Štiavnici hrali Shakesperove príbehy už vlani. "Páčili sa divákom. Prepracované ich teraz ponúkame ako paródiu v réžii Sone Lužinovej," hovorí organizátor Rastislav Marko.
Opera v jaskyni
Opera Štátneho divadla v Košiciach má zážitok z jaskyne. Už niekoľko rokov v lete vystupuje v maďarskom Šoproni. V júni sa tam predstavila s Mozartovým Don Giovannim.
"Je to úžasný pocit pre každého speváka. Spievala som tam už viackrát, ale prvý raz to bol šok," spomína na svoju premiéru v jaskynnom kameňolome sólistka Tatiana Paľovčíková. Podľa nej aj kolegu Mareka Gurbaľa však najviac návštevníkov chodí do jaskyne na operu z Rakúska.
Záľubu inscenovať dramatické umenie netradične Rakúšania dokumentujú najväčšou európskou operetnou scénou na Neziderskom jazere v Mörbischi. Včera tam mala premiéru opereta Gróf luxemburský. Táto scéna je známa aj tým, že tanečnú zložku zvykne tvoriť veľa Slovákov.