BRATISLAVA 14. júla (SITA) - Na Slovensku nie je diskriminácia na pracovnom trhu ojedinelým javom. Objektom diskriminačných praktík sú omnoho častejšie ženy ako muži. Osobnú skúsenosť s diskrimináciou na pracovisku priznalo 62 percent žien a 30 percent mužov. Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu, ktorý na vzorke 2 521 respondentov uskutočnil od 23. mája do 12. júna Sociologický ústav SAV v spolupráci s Európskou rómskou pracovnou agentúrou v rámci projektu PD IS EQUAL Slovensko na ceste k rodovej rovnosti.
Prieskum nepotvrdil, že by diskriminované boli častejšie staršie vekové skupiny. Muži a ženy sa zhodujú v tom, že najsilnejšie sa uprednostňovanie mužov prejavuje v odmeňovaní za prácu – myslí si to 65 percent mužov a 84 percent žien. Podobne respondenti vnímajú nerovnaké možnosti pri kariérnom postupe, kde horšie šance žien konštatuje 64 percent mužov a 83 percent žien.
Súčasťou prieskumu bola aj otázka o odchode za prácou do zahraničia, ak by bola možnosť. V odpovediach rozličných vekových kategórií existovali veľké rozdiely. Vo vekovej kategórií 18 – 24-ročných je ochotných odísť "aj natrvalo" 42 percent mužov a 29 percent žien, 50 percent mužov a 57 percent žien je ochotných za prácou odísť "iba na určitý čas". Na rozdiel od doterajších poznatkov k migrácií za prácou silnejšie inklinujú muži, pričom ochota odísť za prácou s narastajúcim vekom klesá. Prekvapivo najväčšiu ochotu natrvalo odísť za prácou deklarovali respondenti v Bratislavskom kraji. Naopak, najmenej respondentov ochotných natrvalo odísť bolo zo Žilinského kraja.
Najmenej ľudí ochotných migrovať za prácou je v skupine ľudí zamestnaných na plný pracovný úväzok, naopak, najviac sú k migrácii za prácou náchylní študenti. Natrvalo odísť za prácou je ochotných 47 percent študentov, ďalších 46 percent je ochotných odísť na určitý čas. Len tri percentá študentov uviedli, že by neodišli za prácou do zahraničia.