"squadry azzurry" nad reprezentáciou Francúzska, bol vynesený verdikt v najväčšom korupčnom škandále v dejinách talianskeho futbalu.
Až 13 čerstvých majstrov sveta z celkovo 23-členného reprezentačného kádra má pritom so štvoricou potrestaných klubov uzavretú platnú zmluvu. Úradujúci majster Juventus Turín zostupuje podľa rozhodnutia športového tribunálu do druhej najvyššej súťaže na Apeninskom polostrove.
"Stará dáma" sa navyše bude musieť vzdať posledných dvoch ligových titulov a do nového ročníka Serie B vstúpi s mankom 30 bodov. Podobný osud zostupu stretol aj ďalšie dva kluby - Fiorentínu a Lazio Rím - tie však postihne iba 7-, resp. 12-bodová strata.
Najlepšie z celej kauzy vyšlo milánske AC, ktoré zostáva v Serii A. Do nasledujúcej sezóny však vstúpi so stratou 15 bodov a nebude sa môcť zúčastniť v budúcej edícii Ligy majstrov.
Všetky potrestané kluby budú mať tri dni na to, aby sa proti výsledku odvolali na federálnom arbitrážnom súde. Pravdepodobne nemenné stanovisko potom zverejnia 24. júla.
(sita)
Chronológia talianskeho korupčného škandálu 3. máj: Talianske denníky zverejnili prepisy odpočutých telefonátov medzi športovým riaditeľom Juventusu Turín Lucianom Moggim a bývalým členom rozhodcovskej komisie zväzu (FIGC) Pierluigim Pairettom. Z nich vyplynulo, že viacero zápasov v ročníku 2004/2005 bolo zmanipulovaných.
8. máj: Rezignoval šéf zväzu Franco Carraro.
11. máj: Deväť klubov Serie A a B, medzi nimi Juventus Turín, AC Miláno, Lazio Rím a AC Fiorentina, sa stalo podozrivých z manipulácií a nezákonných dohôd.
12. máj: Polícia prehľadala centrálu zväzu a asociácie rozhodcov. Reprezentačný tréner Marcello Lippi upadol do podozrenia z preferovania hráčov, ktorí mali podpísanú zmluvu s hráčskou sprostredkovateľskou agentúrou, v ktorej pracoval jeho syn Davide.
13. máj: Reprezentačného brankára Gianluigiho Buffona vypočúvala turínska prokuratúra. S bývalými profesionálmi Juventusu Markom Iulianom, Enzom Marescom a Antoniom Chimentim mal ilegálne stávkovať. Rozhodcu Massima De Santisa vyradili zo zoznamu rozhodcov MS.
16. máj: Za mimoriadneho komisára povereného vedením zväzu určili ekonomického experta a bývalého senátora Guida Rossiho.
18. máj: Daňoví konrolóri prehľadali priestory Juventusu Turín a byty reprezentačného kapitána Fabia Cannavara a obchodného riaditeľa Juventusu Antonia Girauda.
24. máj: Turínsky prokurátor Bruno Tinti začal kontrolu dokladov 71 klubov talianskych profesionálnych súťaží. Podozrenie z falšovania a daňových podvodov padlo na 16 z 18 klubov
Serie A.
26. máj: Prokuratúra začala vyšetrovať Lippiho syna Davideho.
30. máj: Vyšetrovať začali aj prezidenta a hlavného akcionára Lazia Rím Claudia Lotita.
3. jún: Fabia Cannavara a francúzskeho útočníka Juventusu Davida Trezegueta vypočula ako svedkov rímska prokuratúra.
14. jún: Neapolská začala vyšetrovať prezidenta odvolacej komisie zväzu Cesareho Martellina, podozrivého, že na nátlak Moggiho rozhodoval v prospech Juventusu. Vymenovali novú dozornú radu Juventusu Turín.
22. jún: Sudca Stefano Palazzi uzavrel vyšetrovanie proti Juventusu Turín, AC Milánu a AC Florencii, ako aj proti 26 osobám. Odstúpil šéf ligy Adriano Galliani.
27. jún: Bývalý reprezentant a generálny manažér Juventusu Gianluca Pessoto sa v Turíne pokúsil o samovraždu. Dôvody však boli súkromnej povahy.
28. jún: Trénera "starej dámy" Fabia Capella predvolala rímska prokuratúra.
29. jún: V Ríme sa začal hlavný proces.
5. júl: Capello opustil Juventus a stal sa trénerom Realu Madrid. Jeho nástupcom sa stal Francúz Didier Deschamps.
7. júl: Minister spravodlivosti Clemente Mastella požaduje amnestiu pre postihnuté kluby a osoby.
9. júl: Taliani vyhrali titul majstrov sveta.
13. júl: Silvio Berlusconi, bývalý premiér a šéf AC Milána žiada upustiť od zostupu podozrivých klubov a začať nový ligový ročník "v starom obsadení".
14. júl: Denník Gazzetta dello Sport priniesol správu, že Juventus Turín, AC Fiorentina a Lazio Rím budú potrestané zostupom do Serie B a AC Miláno zostane ušetrené. (tasr)