Hostiteľ Putin
Inak bol hlavný hostiteľ, ruský prezident Vladimir Putin, na výsosť spokojný. Očakávanú kritiku nedostatočnej úrovne demokracie v Rusku dokázal obrátiť vo svoj prospech a celý víkend osl¨ľoval suverénnym vystupovaním i jazykovými znalosťami. Pred sobot¨ľajšou večerou v Konštantinovskom paláci Putin v angličtine porozprával svojim partnerom a ich manželkám o histórii paláca. Pre nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú všetko vzápätí sám prekladal do jej rodného jazyka. Predtým žiaril na tlačovej konferencii usporiadanej po rokovaní s americkým prezidentom Georgeom Bushom, na ktorej dal najavo, že výhrady na svoju adresu nenechá bez ohlasu.
Zhovievavý Bush
Na otázku britského novinára týkajúcej sa kritiky demokracie v Rusku, Putin tvrdo odpovedal: "Pozorne si vypočujeme názory na túto tému, ale rozhodovať sa budeme sami." Bush sa zdržal verejnej kritiky ruských pomerov a dokonca pripustil tézu Kremľa o zvláštnej forme demokracie vhodnej pre Rusko.
"Celkom chápem, že to bude demokracia v ruskom štýle. Neočakávam, že Rusko bude vyzerať rovnako ako USA. Ako mi včera pripomenul Vladimir, máme odlišnú históriu a iné tradície," vysvetlil Bush svoju zhovievavosť.
Putin bleskovo zavtipkoval: "Samozrejme by sme tu mali neradi takú demokraciu, akú majú v Iraku," čím vyvolal smiech a potlesk v sále.
Hlavné témy
Vopred pripravené témy petrohradského summitu G8 zatienila vojna na Blízkom východe. Krajiny G8 sa zhodli, že extrémistické živly a tí, ktorí ichpodporujú, nemôžu uvrhnúť Blízky východ do chaosu.
Napriek konfliktu na Blízkom východe však včera prijali niekoľko dokumentov vrátane protokolu o boji s korupciou, v ktorom sa členské štáty zaväzujú prenasledovať skorumpovaných štátnych úradníkov a neposkytovať im politický azyl.
Energetická bezpečnosť bola ďalšou ústrednou témou. Putin presviedčal partnerov, že Rusko je spoľahlivým dodávateľom plynu a ropy. V najbližších 25 rokoch vzrastie podľa expertov spotreba energie vo svete o 50 percent a Rusko bude jedinou krajinou zo všetkých štátov G8, ktorá bude energiu exportovať a nie importovať.
Spoločný dokument prijatý včera vyjadruje snahu zabezpečiť globálnu bezpečnosť energetických systémov a chrániť ich pred teroristickými útokmi aj pred prírodnými katastrofami.
Rusi prisľúbili otvoriť svoje energetické zdroje zahraničným investorom, ale ratifikáciu Energetickej charty Moskva zatiaľ odkladá.
"Summitmobil"
V kuloároch sa najživšie diskusie týkali hitu tohtoročnej G8 - "summitmobilu". Teda golfového elektroautíčka, ktoré ruskí organizátori zakúpili špeciálne na túto príležitosť. Na rokovania všetci jazdili na týchto smiešnych vozidlách, niektorí dokonca sami šoférovali.
Rusom sa nakoniec nepodarilo donútiť Američanov, aby bol petrohradský summit G8 zárove¨ľ oslavou ruského vstupu do Svetovej obchodnej organizácie. Zato veľkú zhodu medzi Ruskom a USA dosiahli v oblasti jadrovej energetiky. Putin a Bush oznámili, že začínajú vytvárať systém prístupu všetkých štátov k atómovej energetike a zárove¨ľ zníženie nebezpečenstva šírenia a výroby jadrových zbraní.
Najslabšie antiglobalistické protesty v histórii G8
Desiatky antiglobalistov zatkli cez víkend v ruskom Petrohrade, kde sa konal summit členských štátov skupiny G8. Bol to doteraz najslabší protest v histórii G8. Pochod asi troch stoviek predstaviteľov ľavicovej opozície sa skončil tak, že sa účastníci protestu navzájom pobili. V sobotu sa uskutočnila na hlavnej ulici krátka demonštrácia v sede, v priebehu ktorej polícia zadržala 37 osôb. Podľa účastníčky akcie z medzinárodnej organizácie "Sieť proti G8" Oľgy Mirjasovovej, demonštranti sotva vytiahli heslá ako "Vás je osem, nás šesť miliárd," a špeciálne policajné jednotky OMON proti nim okamžite použili obušky. Ruská Nacionálno-boľševická strana sa snažila proti účastníkom summitu protestovať pri hoteli, kde bývali novinári.
Hlavy štátov a ich najbližší sprievod boli strážené tak, že sa k nim antiglobalisti a ďalší protivníci G8 vôbec nedostali. Pokus dvoch účastníkov takzvaného antisummitu, ktorí sa snažili postaviť stan blízko štvrte Strelnaja, kde bývali hlavy štátov G8, sa skončil ako všetky ostatné akcie. Než demonštranti stihli oznámiť svetu, že začínajú hladovku na protest proti policajným represiám, polícia ich z miesta odviedla.
Podľa medzinárodnej organizácie "Reportéri bez hraníc" sa policajti správali k zatknutým veľmi hrubo. Niekoľko lídrov antiglobalistického hnutia zatkli už pred summitom. Niektorí z nich tvrdia, že sa im policajti vyhrážali i znásilnením, pokiaľ sa nezrieknu protestov v priebehu summitu G8. (pp)