Víťaz volieb Topolánek (vpravo) sa odhodlal k ťažkému kompromisu. FOTO - ČTK |
Vzdal sa jedinej veci, ktorú doteraz mohol ponúkať sociálnym demokratom premiéra Jiřího Paroubka výmenou za podporu svojej vlády. Je ochotný bez ďalších podmienok ľavici prenechať post šéfa dolnej komory českého parlamentu.
Od parlamentných volieb v Česku prešiel mesiac a pol. V Prahe však vládne rovnaká vláda ako pred voľbami a nová zostávala napriek nepretržitým rokovaniam v nedohľadne.
Topolánek síce už má dlho zostavenú koaličnú vládu občianskych demokratov, ľudovcov a zelených, nemá však pre ňu parlamentnú väčšinu. V dvestočlennej dolnej komore parlamentu ju podporuje presne sto poslancov. Rovnaký počet sociálnych demokratov a komunistov je proti.
Vďaka tomu stále nepracuje ani snemovňa, ktorá by mala vládu schváliť. Proti sebe stojace tábory nedokázali zvoliť jej predsedu. Trojkoalícia síce bola ochotná dať funkciu kandidátovi ČSSD, ale iba za sľub, že potom ľavica pri hlasovaní o dôvere podporí Topolánkovu vládu.
To Paroubek odmieta. Podľa českej ústavy síce dáva poverenie na zostavenie vlády prezident, po dvoch neúspešných pokusoch však toto právo prechádza na šéfa parlamentu. Paroubek dúfa, že po neúspešných Topolánkových pokusoch bude do tretice vďaka svojmu šéfovi parlamentu vládu zostavovať on. Ak pretiahne jediného poslanca od protivníkov, zostane s pomocou komunistov pri moci aj napriek tomu, že voľby prehral.
Premiér preto od volieb hral vojnu nervov, v ktorej mal všetky výhody. Predlžujúca kríza mu neprekáža, veď aj počas nej riadi krajinu. Topolánek je v oveľa
horšej situácii. Ak čoskoro nenájde východisko z patu, môže stratiť podporu vlastnej strany, v ktorej proti nemu existuje silná opozícia.
Nečudo, že napokon ustúpil Topolánek. Nasledujúce dni ukážu, či si tým nevykopal vlastný hrob. Ďalšia voľba šéfa parlamentu bude zajtra.
Ak sociálna demokracia uspeje, môže Paroubkova vláda podať demisiu a prezident vymenuje novú Topolánkovu vládu. Tá však potom musí do tridsiatich dní absolvovať hlasovanie o dôvere, a tu sa nič nezmenilo. Potrebnú väčšinu stále nemá.
Aj preto v ODS silnie volanie, aby tento pat rázne rozťali predčasné voľby. Ešte pred mesiacom politici všetkých strán označovali nové voľby za najkrajnejšie riešenie, a podvod na voličoch.
Včera po prvý raz aj Topolánek ako možnú alternatívu svojej politického koaličného kabinetu spomenul vznik úradníckej vlády, ktorá by krajinu riadila iba do predčasného hlasovania o novom parlamente.