Straty rastú na oboch stranách a prímerie je ďaleko. Hizballáh ho priamo odmieta. Izrael využíva čas, kým svet na jeho vládu za vojenskú ofenzívu v Libanone tak silno netlačí, a chce dostať Hizballáh čo najďalej od svojej hranice.
Chce takisto späť svojich vojakov, ktorých únos spustil celú krízu. Hizballáh ďalej požaduje, aby Izrael za vojakov prepustil všetkých arabských väzňov. Západ zatiaľ hľadá recept ako situáciu vyriešiť. A lavíruje: na jednej strane stojí právo každej krajiny brániť svojich občanov a odpovedať na útok a na druhej sú zabití libanonskí civilisti a zničená krajina.
Blízky východ, inokedy jednotný v obviňovaní Izraela, taktiež nevystupuje jednotne. Zo Saudskej Arábie a Egypta zaznievajú názory, že Hizballáh zbytočne dotiahol celý región do vojny. Sýria a Irán, ktoré Izrael a Američania obviňujú z podporovania Hizballáhu, sa zatiaľ prizerajú.
Predovšetkým Sýria sa obáva, že bude ďalšia na rade, a tak sa sťahuje. Podľa izraelských zdrojov však stále pokračuje v ozbrojovaní Hizballáhu. Arabské denníky Al-Watan a Al-Aswat zase napísali, že ak Izrael pôjde hnutiu Hizballáh príliš po krku, Sýria a Irán budú tvrdo odpovedať. Čo skutočne urobia, nikto nevie.
Izrael už od operácie neočakáva, že úplne zničí Hizballáh. Hovorí o jeho "pritlačení". Včera do Libanonu musel vyslať svoje pozemné jednotky, Hizballáh stále dokáže odpovedať raketovými útokmi a izraelský lov na lídrov tohto hnutia zatiaľ nepriniesol výsledky.
Izrael je zaneprázdnený aj akciami v Gaze a na západnom brehu. O unesených vojakoch nemá žiadne správy. Ani o tých v Libanone, ani o Giladovi Šalitovi v Gaze. Generáli každý deň menia odhady, koľko času potrebujú, aby Hizballáh prestal ohrozovať Izrael.
Libanon sa medzitým mení na ruiny. Zásah dostal aj americký plán demokratizácie Blízkeho východu. V Bejrúte síce sedí demokraticky zvolená vláda, ale je bezmocná. Pred teroristami z Hizballáhu, ktorí sú sučasťou vlády a zároveň sú aj militantnou skupinou.
Vláda v Bejrúte nič nedokáže spraviť ani pred izraelskými útokmi.
Americký prezident George Bush Izraelčanom povedal, aby sa správali tak, aby vláda v Bejrúte nepadla. Izrael odpovedal, že aj Bush by sa mal snažiť, aby bol Hizballáh odzbrojený. To nariaďuje rezolúcia OSN 1559.
Najhorším výsledkom tejto vojny okrem zničených životov bude, ak Hizballáhu, ktorý nie je ako predĺžená ruka Iránu hrozbou len pre Izrael, zostanú sily na jeho obnovu. Okolnosti teraz nasvedčujú, že to tak bude.
POSLEDNÝ VÝVOJ
Libanon
Prežil ďalší deň bombardovania, Izrael prvýkrát útočil na kresťanskú štvrť Bejrútu. Podľa počtu obetí išlo o jeden z najhorších dní. Zomrelo 55 ľudí. Pokračovala aj evakuácia cudzincov. Na juhu sa odohrali "ťažké boje" medzi Hizballáhom a izraelskými pozemnými jednotkami. Obete boli na o?boch stranách, Izrael priznal dvoch mŕtvych vojakov.
Izrael
Rakety Hizballáhu zasiahli Nazaret, kde zomreli najmenej traja ľudia. Hizballáh ostreľoval aj ďalšie severné mestá - Haifu, Nahariju aj Tiberias. Armáda informovala o prvom refusnikovi vojakovi, ktorý odmietol bojovať z morálnych dôvodov.V centre Izraela chytili muža, ktorý sa chystal na samovražedný útok.
Gaza
Včera nadránom armáda vnikla do utečeneckého tábora v centre pásma Gazy. Pri prestrelke zahynulo 6 Palestínčanov civilistov aj členov Hamasu. (mik)
Autor: Tel Aviv