BRATISLAVA - Vládne strany Smer, SNS a HZDS nebudú mať na augustovej schôdzi parlamentu na istý čas moc pevne v rukách. Odchodom viacerých poslancov za členov vlády a štátnych tajomníkov koalícia totiž stratí väčšinu.
Opozícia by mohla parlament zablokovať a novej koalícii znepríjemniť život. Nešlo by o nič nezvyčajné. HZDS sa takto správalo v roku 1998 po voľbách. Aj vlani, keď zomrel poslanec SMK Zsolt Komlósy a koalícia bola v menšine, HZDS so Smerom odmietali spriechodniť parlament, aby mohol nastúpiť náhradník za zosnulého poslanca.
Podpredseda parlamentu Viliam Veteška z HZDS nečaká, že by sa opozícia uchýlila k obštrukcii, a verí, že sa dohodnú. "Ak nie, vrátili by sa poslanci a riešilo by sa to inak," poznamenal.
Ďalší podpredseda parlamentu za Smer Miroslav Číž povedal, že jeho strana sa pred štyrmi rokmi správala v tejto veci ústretovo, a preto nečaká od opozície problémy.
Súčasná opozícia naznačila, že nechystá oplácať staré skutky. Šéf klubu SDKÚ Stanislav Janiš povedal, že jeho strana sa chce v opozícii správať dôsledne a dôstojne. "Tým je povedané všetko," podotkol.
Aj šéf klubu SMK Gyula Bárdos povedal, že "nemá význam robiť trucpodnik". Predpokladá však, že sa bude o tejto otázke ešte hovoriť vo vedení parlamentu. V klube SMK bude presadzovať, aby SMK parlament neblokovala, lebo "je to iba hra na čas".
Pri nástupe prvej Dzurindovej vlády pred ôsmimi rokmi sa koalícia dopustila chyby, ktorú vtedajšia opozícia využila. Vládne strany mali k dispozícii až 93 poslaneckých kresiel, ale v parlamente neboli schopné akcie. Viac ako 20 poslancov odišlo do vlády a za štátnych tajomníkov. Parlament zostal načas zablokovaný. Začal pracovať až po dohode s SNS, inak hrozilo, že by vláda musela odvolať štátnych tajomníkov, aby sa vrátili späť do poslaneckej snemovne.