
ILUSTRAČNÉ FOTO – TASR
BRATISLAVA – Fajčiari sa od budúceho roku môžu tešiť na jednotné ceny cigariet. Každá škatuľka bude musieť mať na obale známku určujúcu jej cenu na trhu.
Dnes sú ceny všade iné. Najlacnejšie pre fajčiarov je, keď nakupujú u trafikantky. „V stánku zaplatím za škatuľku marlboriek okolo šesťdesiat korún. Ale ak si kupujem cigarety v reštaurácii alebo bare, je to skoro dvakrát toľko,“ vysvetľuje Martina zo Žiliny, ktorá vyfajčí denne pätnásť cigariet.
„V podstate zavedieme maximálnu cenu,“ hovorí Peter Papanek, hovorca ministra financií. Cenu však neurčí štát, ale sám výrobca. Zabráni tak prehnaným maržiam obchodníkov, čo sa odzrkadlí aj na vyššom predaji cigariet.
V Česku pristupujú k jednotným cenám už od apríla tohto roku. Aj tam sa na pultoch budú môcť objaviť len cigarety s cenou vytlačenou na kolku. Obchodníkom, ktorí budú predávať cigarety bez kolkov, hrozí miliónová pokuta. Podobné sankcie môžeme čakať aj na Slovensku.
Od januára bude slovenským fajčiarom jedno, kde si kúpia cigarety. Ceny v stánkovom predaji však pôjdu hore.
Dnes tvorí spotrebná daň 32 percent ceny cigariet. Od budúceho roku to bude 36 percent, čo sa odrazí na raste cien.
„Plánujeme zaviesť kombinovanú sadzbu dane z cigariet. Okrem toho by sme sa mali znova priblížiť k minimálnemu 57-percentnému daňovému zaťaženiu cigariet, ktoré od nás žiada EÚ,“ potvrdil Papanek.
Zvýšením spotrebných daní z cigariet si štát zabezpečí vyššie budúcoročné príjmy rozpočtu o 500 až 600 miliónov korún. Výnosy spotrebných daní dnes tvoria 16 až 17 percent príjmov štátneho rozpočtu a sú jeho nezanedbateľným a stabilným príjmom závislým od spotreby vybraných skupín výrobkov a výšky daňového zaťaženia.
Z hľadiska daňového zaťaženia je v rámci členských krajín Európskej únie tendencia jeho presunu z priamych daní do nepriamych, ktorými sú daň z pridanej hodnoty a spotrebné dane.
TOMÁŠ VELECKÝ