"Trestná sadzba je na dva roky. Ak sa obvinený dopustí závažnejším spôsobom konania v prítomnosti skupiny ôsob mladších ako 18 rokov, čo sa v tomto prípade zrejme stalo, hovorí trestná sadzba o šiestich mesiacoch až troch rokoch. Ak by bola niektorá zo zadržaných osôb v tomto prípade trestaná, reálne jej hrozí podmienka," vysvetľuje Miloš Glonek, právnik a bývalý futbalový reprezentant. Potvrdzuje, že v súvislosti s vytrhanými stoličkami, ktoré lietali vzduchom, ide o poškodzovanie cudzej veci a vinník by mohol byť potrestaný podľa škody, akú spôsobil a aká mu bola dokázaná. Ak stolička trafila policajta tak, ako je napísané vo vyhlásení polície, ide o útok na verejného činiteľa. Stolička je v tomto prípade považovaná za zbraň.
Pri dokazovaní musí mať súd k dispozícii výpovede svedkov alebo napríklad zraneného policajta, video a zábery priemyselných kamier môže brať ako pomocný dôkaz. "Prípadné pritvrdzovanie trestov sa mi nezdá ako ideálne riešenie. Represie totiž nie vždy majú ten správny účinok. Okrem trestnoprávneho postihu môžu byť konkrétnemu problémovému fanúšikovi súdom uložené obmedzenia a povinnosti. Jedným z obmedzení bude aj zákaz vstupu na štadióny. Ak sa tam predsa len nejako dostane a chytia ho, dopustil by sa trestného činu marenia výkonu úradného rozhodnutia. Polícia situáciu monitoruje, tak si myslím, že súdom obmedzený vstup na štadión pre konkrétnych ľudí by sa dal ľahko dosiahnuť," povedal Glonek, ktorý zažil besnenie fanúšikov dokonca na vlastnej koži.
"Mali sme s nimi problémy. Keď som hrával v Taliansku, kluby sa snažili podobným veciam predchádzať častou komunikáciou s fanklubami. Lenže kluby majú iba obmedzené možnosti. Dobrým riešením je, keď anglickým fanúšikom zoberú pasy, aby nemohli cestovať a robiť problémy." (slo)