Szilárd Németh v drese Middlesbroughu sa teší z gólu, ktorý strelil v anglickej Premiership Tottenhamu Hotspur. FOTO - TASR/AP
Prví začali vo veľkom proti futbalovým výtržnostiam na štadiónoch bojovať Angličania. Impulz dala najhoršia noc tejto skvelej hry na bruselskom Heysel štadióne v roku 1985, keď po útoku liverpoolskych rowdies na priaznivcov Juventusu Turín vo finále EPM (dnes Liga majstrov) vznikol chaos, v ktorom zahynulo 39 ľudí. Európska futbalová federácia zatrhla anglickým klubom účasť v kontinentálnych pohároch na päť rokov.
Angličania už nie sú postrachom
V krajine začali boj proti násiliu na štadiónoch systematicky. Osvetou, sprísnenou legislatívou, zákazom vstupu na športovisko. Najprv štýlom trikrát a dosť, neskôr stačil jeden prečin. Hľadiská na ligových štadiónoch kompletne monitorujú priemyselné kamery. V dave sa pohybujú "tajní". Problém v krajine, prirodzene, nevyriešili úplne. Anglickí fanúšikovia už nie sú ani zďaleka postrachom veľkých podujatí.
Németh nezažil policajný zásah v hľadisku
Slovenský reprezentant Szilárd Németh hral za klub Premiership FC Middlesbrough necelých päť rokov (2001 - 2005). Má dostatok skúseností, aby potvrdil správne kroky Angličanov. "Do krajiny som prišiel, keď už všetko v boji proti násiliu na štadiónoch fungovalo. Väčšina štadiónov na ostrovoch nemá vôbec oddelené plotmi hracie plochy od hľadísk. Nezažil som ani jeden prípad, aby policajti vtrhli medzi obecenstvo. Pravdaže, policajti z okrajov ihrísk pozorujú dianie v obecenstve. Nie sú to však žiadni kukláči, ale uniformovaní muži, akých vidno trebárs na križovatkách," vykreslil útočník postupne Slovana, Košíc, Sparty, Middlesbroughu a Štrasburgu.
Zákaz vstupu je pre Angličana potupou
Németh považuje za kľúčové opatrenie zákaz vstupu na štadión. "Pre Angličana je hrozným a potupný trestom, ak nesmie chodiť na svoj milovaný futbal, ak nemôže povzbudzovať klub, ktorému držali palce celé generácie jeho rodiny. Osvety som zažil už málo. Nič v tomto zmysle som nevidel napríklad v televízii, ani ukazovanie fotografií najväčších výtržníkov pred zápasom."
Iste sa občas pritrafí, že sa nežiaduca osoba na štadión dostane. Čo v takom prípade? spýtali sme sa futbalistu. "Pokiaľ viem, čakal by ho dvojnásobný trest. Zrejme vysoká pokuta, možno aj pár dní v chládku za marenie súdneho rozhodnutia."
Németh je proti kontumácii
Spomenuli sme aj jeho účinkovanie v českej a slovenskej lige. "Zažil som výtržnosti. Ak sa pýtate na pocity hráča, môžem za seba. Nebolo to príjemné, ale každý z nás sa koncentroval na hru. V podstate sme nevedeli presne, čo sa deje. Prerušenie hry a dymovnice však nie sú ničím príjemným. Nezažil som vtrhnutie rozzúrených divákov na ihrisko. Iste by som však urobil to, čo v Senci. Utiekol by som do šatne."
Németh k možným trestom podotkol: "Nie som proti prísnym trestom. Iste však nesúhlasím s kontumáciou výsledku v Senci. Trnavčania vyhrali. Ako by prišli k tomu hráči, ktorí za nič nemôžu, aby práve ich potrestali. Tie body vybojovali v horúčave, vydreli ich, čo ak by chýbali v nejakom rozhodujúcom lámaní sa chleba v tabuľke?"
Németh si nevie dosť dobre predstaviť nasledovanie anglického príkladu. "Bola to zhoda okolností, dva zápasy v jednom kole. To síce dosť naznačuje, ale výtržnosť nie je u nás zase až takým bežným zjavom. Treba byť v strehu, sprísniť bezpečnostné opatrenia už pred vchodom na štadión. Neviem nakoľko, a za aký čas možno naše štadióny vybaviť kamerami, ale žiada sa to. Zákaz vstupu na štadión považujem za najsprávnejšie riešenie."