BRATISLAVA - Termín, kedy sa Slovensko stane súčasťou schengenského priestoru s voľným pohybom osôb a tovaru, stále nie je jasný. Pôvodný dátum bol marec 2007, potom október 2007, ale ani ten sa takmer naisto nedodrží.
Slovenský minister vnútra Robert Kaliňák podľa agentúry SITA pripustil odklad nášho vstupu možno až na október 2008.
Ministri spravodlivosti štátov Európskej únie považujú za hlavnú príčinu odkladu meškanie schengenského informačného systému. Jeho hlavnou časťou je databáza, ktorá umožňuje dohľad nad rizikovými osobami a tovarom.
Strážená bude len hranica s Ukrajinou
Vstupom Slovenska do tzv. schengenského priestoru by sa mali skončiť kontroly na našej hranici s Rakúskom, Maďarskom, Českom a Poľskom s celkovou dĺžkou 1554,9 kilometra. Celú túto hranicu budú môcť naši občania prekročiť na ľubovoľnom mieste.
O to prísnejšie bude strážená naša hranica s Ukrajinou v dĺžke 97,7 kilometra. V mimoriadnych prípadoch však bude možné kontroly obnoviť. Stalo sa to napríklad pri nedávnych majstrovstvách sveta vo futbale v Nemecku.
Ďalšími schengenskými hranicami na území Slovenska budú medzinárodné letiská v Bratislave, Košiciach a v Poprade. Práve v súvislosti s letiskami sa objavili obavy, či budú aj ony pripravené na požadované kontroly a evidenciu.
Schengen - naplnenie sna o zrušení hraníc
Zrušenie kontrol na vnútorných hraniciach únie považuje veľa Európanov za naplnenie jednej z hlavných myšlienok únie. V praxi to znamená zjednodušenie cestovania pre desaťtisíce slovenských občanov, ktorí prechádzajú hranice za prácou. Ušetria denne desiatky minút.
Zmeny by mali pocítiť hlavne obyvatelia miest, ktoré ležia v tesnej blízkosti mesta "za čiarou", ako sú Komárno, Štúrovo či Bratislava.
Faktické zrušenie hraníc by malo umožniť aj hladké "cezhraničné" nakupovanie alebo tankovanie lacnejšieho benzínu. V prihraničných oblastiach by sa mohla výrazne zvýšiť konkurencia od susedov a tlačiť na zníženie cien tovarov.
Príkladom by mohla byť najmä Bratislava, ktorej mnohí obyvatelia obľubujú nákupy v Rakúsku a naopak obyvatelia Dolného Rakúska chodia za nákupmi do Bratislavy a okolia. Úplné odbúranie bariér pre nákupy by však malo priniesť až zavedenie eura, ktoré Slovensko plánuje od roku 2009.
Zrušenie kontrol na hraniciach pocítia aj automobiloví dopravcovia. Colné bariéry boli síce zrušené už vstupom do únie pred dvoma rokmi, ale podľa generálneho tajomníka Česmadu Slovakia Romana Kmenta nebudú prepravcovia musieť na hraniciach zastaviť, aby ukázali doklady. Colné kontroly pritom budú môcť úrady robiť na celom vnútornom území únie tak ako doteraz.