"Prenosová sústava nemôže mať 100-percentnú spoľahlivosť, môže nastať napríklad výpadok vedenia alebo transformátora," povedal hovorca SEPS Igor Gallo.
Takisto sa môže podľa neho stať, že vypadne väčší počet prenosových vedení, čo sa stalo aj v Česku. Príčiny sa analyzujú. Prenosové schopnosti sústav Slovenskej aj Českej republiky sú porovnateľné, rozdiel je len v dĺžke vedení, povedal Gallo.
V Česku sa uvažuje, či výpadky nespôsobilo extrémne teplo. "Pravdepodobnosť výpadku prenosového zariadenia z dôvodu vysokých teplôt je malá, oveľa väčšia je pravdepodobnosť výpadku z dôvodu technickej poruchy prenosového zariadenia," hovorí Gallo. Horúce počasie však prispieva k zvýšeniu spotreby energie, ktorú spotrebujú klimatizačné zariadenia. V Spojených štátoch dochádza k výpadkom prúdu práve preto.
"V súčasnosti je vďaka klimatizáciám spotreba energie vyššia približne o 200 MW v porovnaní s rokom 2005," hovorí Gallo. Vplyv klimatizačných zariadení sa podľa neho dá pozorovať v elektrizačnej sústave počas celého leta, a preto je výpadok z dôvodu "nečakanej" spotreby klimatizácií nepravdepodobný.
V Česku výpadok znamenal obmedzený odber elektriny pre veľké podniky a dočasné odpojenie hromadného diaľkového ovládania ohrevu vody pre domácnosti. Niektoré preto nemali teplú vodu. Výpadok elektriny nenastal preto, že by české elektrárne nemali dostatočný výkon, ale pre preťaženú sieť a kumuláciu menších výpadkov niektorých prenosových vedení. Prenosová sústava nebola schopná prenášať výkon od elektrární k zákazníkom. K možným príčinám priradil český minister hospodárstva Milan Urban aj nečakané opravy rozvodnej siete. (ho)