"Mám záujem, aby takýto ústav na Slovensku bol," povedal podpredseda vlády pre ľudské práva Dušan Čaplovič (Smer), hoci názor celej vlády zatiaľ nepozná. Ústav by mal podľa neho prehlbovať svoje vzťahy s Historickým ústavom Slovenskej akadémie vied.
"Vždy som tento ústav považoval za veľmi potrebný. Takýchto ústavov by malo byť viac," myslí si Čaplovič. Kto by mohol na čele ústavu vystriedať Jána Langoša, ktorý v júni zahynul pri autonehode, zatiaľ nevie, ale "musí to byť človek, ktorý niečo prežil, má empatiu, poznanie".
Ústavu je naklonená aj SNS, hoci podľa predsedu jej poslaneckého klubu Rafaela Rafaja by sa mohol zamerať aj iným smerom. "Je tu isté biele miesto v histórii 1938 - 1945, keď bolo Slovensko okupované fašistickým horthyovským Maďarskom," povedal.
Rafaj má predstavu, že novým šéfom ústavu by mohol byť niekto zo Zväzu protikomunistického odboja, ktorého členom je aj on sám. "Zväz má istú predstavu a myslím, že má aj morálne právo, aby tam mohol navrhovať kandidátov." Vo zväze pôsobí bývalý poslanec za HZDS Arpád Tarnóczy, ktorého Vladimír Mečiar kedysi vymenoval za veľvyslanca v Maďarsku.
Rafaj nevidí dôvod, aby sa prestalo so zverejňovaním zväzkov ŠtB, "aj keď tie veľké ryby tam už nie sú". V SNS musel každý podpísať vyhlásenie, že s ŠtB nespolupracoval. To, že štátnym tajomníkom za Smer je Dušan Muňko, ktorého ŠtB evidovala ako agenta, nechcel Rafaj komentovať.
Nominant HZDS, minister spravodlivosti Štefan Harabin povedal, že vznik ústavu rešpektuje. "O jeho činnosti nemám dostatok informácií, ale priznám sa, že som si nejaké mená v zoznamoch ŠtB pozrel," povedal. Prípadného Langošovho nástupcu nevie navrhnúť, ale v rámci "voľnej úvahy" si myslí, že by sa mal uskutočniť konkurz.
Ústav teraz dočasne vedie Ján Ondriaš. O horthyovskom Maďarsku povedal, že možnosti ústavu sú značne obmedzené, keďže má málo peňazí. "Dôsledné spracovanie jednotlivých období je náročné na čas aj personálne obsadenie."
Povedal, že sa zaoberajú represívnou činnosťou štátu proti vlastnému obyvateľstvu počas druhej svetovej vojny a "komunikujeme aj s inštitúciami v Maďarsku a Česku ohľadom poskytnutia potrebných materiálov".
S predstaviteľmi Zväzu protikomunistického odboja Tarnóczym a Malackým rokoval Ondriaš o ďalšej spolupráci tento mesiac. "V prípade výberu nového predsedu je z nášho pohľadu dôležitá vízia smerovania ústavu, ale plány konkrétnej osoby z tohto prostredia nepoznám."
(mož)
Na jeseň zverejnia súpis Židov z roku 1940
Už na jeseň by chcel ústav zverejniť súpis židovského obyvateľstva z roku 1940. Povedal to zastupujúci šéf Ján Ondriaš. "Ďalšie fakty budeme dopĺňať po ich spracovaní." Termín zverejnenia spisov z centrály v Prahe nevedel povedať.
Miroslav Lehký z ústavu minulý týždeň v Sofii poskytol bulharskému ministrovi vnútra anglický preklad zákona o pamäti národa. V Bulharsku takýto ústav zatiaľ nemajú. Lehký na konferencii vystúpil hneď po Joachimovi Gauckovi, prvom riaditeľovi nemeckého inštitútu, ktorý sa ako prvý začal zaoberať dokumentmi tajných služieb z postkomunistických krajín.
Podľa Ondriaša je dôležité, aby bol nový šéf ústavu zvolený čo najskôr. "Ak by poslanci alebo poslanecké kluby mali záujem o náš názor, vieme ho poskytnúť."
ÚPN podľa neho zatiaľ neprehral ani jedno súdne pojednávanie.
(mož)