Podľa niektorých ide o krásny príbeh znovuzrodenia obce. Podľa iných o podozrivú snahu neoprávnene sa obohatiť na úkor druhých.
Vznik obce odsúhlasili poslanci parlamentu 19. apríla. Bojovalo zaň Združenie za obnovu obce Ľubické Kúpele. Starostka neďalekých Žakoviec Katarína Svitanová nazvala celý proces vzniku fraškou: "Ľubické Kúpele vznikajú na území katastrov piatich cudzích obcí, ktoré boli takisto súčasťou vojenského výcvikového priestoru. Som zásadne proti vzniku obcí takýmto spôsobom. Som proti tomu, aby sme si kradli katastre."
Starostka tvrdí, že dokumenty o existencii obce nie sú. Predseda Združenia za obnovu Ľubických Kúpeľov Stanislav Jankura hovorí, že Ľubické Kúpele vznikli k 1. januáru 1950. Na jeseň 1952 boli jej obyvatelia prvýkrát násilne vyťahovaní. Sám to zažil ako šesťročný. Po protestnom návrate ľudí, keď zo začiatku žili v zdemolovaných domoch bez okien a dverí, sa uskutočnilo v roku 1955 druhé definitívne násilné vysťahovanie.
Starostka Svitanová však trvá na tom, že obec vzniká umelo. "Polovicu obyvateľov mojej obce tvoria vysídlenci a potomkovia z Blažova, ktorý bol tiež súčasťou vojenského priestoru. Títo ľudia chcú svoje majetky späť, ale na základe štandardného postupu, preukázaním svojich nárokov. Ľubické Kúpele na rozdiel napríklad od Blažova však v žiadnom katastri ako obec nikdy zapísané neboli." Zákon o vzniku obce Ľubické Kúpele je podľa nej protiústavný. Záležitosť preveruje Ústavný súd.
Jankura pripúšťa, že obec vznikla v katastroch iných obcí. Tvrdí však, že išlo o technickú nevyhnutnosť, lebo v takomto celku bolo územie katastrálne vedené. "Inak sa to, žiaľ, urobiť nedalo. My cudzie nechceme, ale svoje si nedáme. S obcami Hradisko, Tvarožná, Levoča sme sa dohodli, že im ich historické katastrálne územia po našom faktickom vzniku okamžite vrátime. Naše návrhy akceptovali," vysvetlil.
K dohode nedošlo s obcou Ľubica. Jankura naznačil, že záujmom Ľubice je zrejme dosiahnuť, aby Ľubické Kúpele boli jej súčasťou. "Takýto postup by však bol pre nás ako bývalých obyvateľov kúpeľov katastrofou. Vzhľadom na nepomer obyvateľov by ľubické zastupiteľstvo o nás rozhodovalo úplne bez nás," dodal.
Približne pred troma mesiacmi sa k záležitosti verejne vyjadril v Ľubici vtedajší poslanec parlamentu Peter Muránsky (KDH): "Hlasoval som proti tomuto zákonu. Ide o nebezpečný precedens vzniku obcí rozhodnutím zhora." Naznačil, že cieľom zákona bolo obohatenie sa neznámej skupiny ľudí a zožal v Ľubici obrovský potlesk.
"Samozrejme, chcel by som sem prísť žiť. Postaviť nový dom na mieste, kde zbúrali náš starý. Nebude to jednoduché. Verím však, že Ľubické Kúpele postupne ožijú," povedal SME potomok bývalých obyvateľov Jaroslav Lizák.