, Slovensko je však tesne za ním.
V celom regióne pritom korupcia pri získavaní verejných zákazok klesá. Každý rok si vedú lepšie aj štáty, ktoré sú považované za oveľa menej vyspelé a chudobnejšie ako Česko. Počet úplatkov klesá napríklad v Estónsku, Gruzínsku, Bosne a Hercegovine, Rumunsku, Tadžikistane a na Ukrajine. Najlepšie je na tom Slovinsko.
Korupcia a podplácanie však nie je len doménou postkomunistických krajín. Korupcia nie je napríklad zanedbateľná v nemeckej štátnej správe a z roka na rok stúpa, je podobná ako v Rumunsku, Poľsku či Bosne a Hercegovine. Zo štátov západnej Európy má najlepšie výsledky Španielsko.
Korupcia nie je len spoločenským nebezpečenstvom. Firmy dávajú na úplatky obrovské sumy, v Česku 0,6 percenta zo svojich tržieb. V stredne veľkej firme s ročnými tržbami okolo miliardy korún na úplatky môže padnúť asi šesť miliónov.
Problém korupcie českí podnikatelia vnímajú podobne pálčivo ako podnikatelia v Azerbajdžane alebo Moldavsku, a len o niečo lepšie ako v krajinách, ktoré sú z tohto hľadiska najhoršie - Kirgizsko a Albánsko. Najmenej korupciu ako problém pre podnikanie vnímajú naopak v Slovinsku, Bielorusku, Uzbekistane, Estónsku a na Slovensku.
Napriek vyhláseniam politikov o boji s korupciou sa situácia v Česku neustále zhoršuje a krajina sa v rebríčkoch posúva stále dolu. Vlani sa Česko podľa údajov organizácie Transparency International (TI) delilo o 47. až 50. miesto s Gréckom, Slovenskom a Namíbiou. Podľa štatistiky TI sa viac ako v Česku podpláca len v krajinách ako Kamerun, Ghana, Togo či Paraguaj. (čtk)