Zamarovský sa narodil 5. októbra 1919 v Trenčíne. Státisíce čitateľov obohatil o pozoruhodné poznatky zo sveta starovekých kultúr. Aj jeho pričinením dozrela naša literatúra faktu na svojbytný literárny žáner uznávaný vo svete. Podarilo sa mu zosúladiť poznávaciu a estetickú rovinu diela.
Jeho knihu Bohovia a hrdinovia antických bájí vydali aj Gréci, ako prínos pre poznanie vlastnej histórie. V zahraničí vyšlo Zamarovskému viac než 250 kníh v pätnástich jazykoch. Najpredávanejšou sa stala prvotina Za siedmimi divmi sveta. Týmto cestopisom o Mezopotámii, Egypte a Grécku odštartoval v roku 1960 novú etapu v ponímaní literatúry faktu.
Potom napísal Objavenie Tróje, Za tajomstvom ríše Chetitov, Na počiatku bol Sumer, Bohovia a hrdinovia antických bájí, Dejiny písané Rímom, Grécky zázrak, Ich veličenstvá, pyramídy. Históriu antických olympijských hier zobrazil v roku 1978 v knihe Vzkriesenie Olympie. Medzi obľúbené patria aj Bohovia a králi starého Egypta, Návrat do staroveku a eposy Gilgameš, Aeneas a Sinuhet.
Náklad, v ktorom Zamarovského knihy vo svete vyšli, presiahol dva milióny. V roku 2004 mu prichystalo vydavateľstvo Perfekt súborné dielo, v náklade 100 000 kusov. Nové spracovanie kníh bolo ilustrované stovkami nových farebných i čiernobielych fotografií a perokresieb.
Svoje rozsiahle vedomosti uplatnil aj v oblasti televíznej a filmovej dokumentárnej tvorby. Často ho prizývali ako scenáristu, odborného poradcu či sprievodcu k programom s tematikou staroveku (Po stopách Herodota, Po stopách Aenneových a Veľké civilizácie staroveku). Pred desiatimi rokmi bol o ňom nakrútený televízny portrét.
Vojtech Zamarovský prekladal z latinčiny, angličtiny, francúzštiny a nemčiny diela beletristické i diela literatúry faktu. Za svoju bohatú literárnu činnosť získal ocenenia doma i v zahraničí. Okrem nich dostal v roku 2000 vysoké štátne vyznamenanie Pribinov kríž I. triedy. Pred dvomi rokmi si prevzal aj Cenu ministra kultúry SR. (tasr)