Moja prvá vojna

"Tak toto bude tvoja prvá vojna," povedal mi môj muž 13. júla, keď izraelské lietadlá začali bombardovať Bejrút. Rovnako ako ostatní Izraelčania aj on počíta čas na vojny. On špeciálne. Narodil sa totiž počas jomkipurskej vojny. Jeho staršia sestra zase .

"Tak toto bude tvoja prvá vojna," povedal mi môj muž 13. júla, keď izraelské lietadlá začali bombardovať Bejrút. Rovnako ako ostatní Izraelčania aj on počíta čas na vojny. On špeciálne. Narodil sa totiž počas jomkipurskej vojny. Jeho staršia sestra zase cez vojnu v roku 1967. Jeho rodičia hovoria, že priatelia im "odporúčali", aby ďalšie deti už nemali, lebo bude ďalšia vojna. Nemali, ale vojny aj tak prišli.

Odkedy vypukla tá posledná, moja izraelská rodina a známi so mnou zaobchádzajú, akoby som bola ťažko chorá a nevedela, čo ma čaká. Je to zmes obáv, či to zvládnem a neutečiem, a chápavých úsmevov. Povedali mi, čo mám robiť, keď zaznie siréna, ktoré miesto v byte je vraj najbezpečnejšie aj to, že za žiadnych okolností nemám v prípade útoku zostať na otvorenom priestranstve. Neviem prečo, ale keď to počúvam, spomeniem si na školské cvičenia civilnej obrany za socializmu. Vtedy mi to bolo veľmi smiešne, teraz sa mi zdá každý detail veľmi dôležitý.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Čakanie na raketu

Tel Aviv zatiaľ útok nezažil, ale vojnu cítiť aj tu. Či skôr - čakanie na raketu. V parkoch, na pláži a detských ihriskách je menej ľudí ako obyčajne. Aj preto, že veľa turistov zrušilo svoje dovolenky. Jediné, čo stále funguje ako za starých čias, sú reštaurácie. Izraelčania milujú jedlo a spoločnosť a dlhé vysedávanie pri jedle patrí k telavivskému bontónu. Pri jedle nechcú hovoriť o vojne, ale aj tak stále pokukávajú na veľké plazmové televízne obrazovky. V mnohých reštauráciách zostali od majstrovstiev sveta vo futbale. Teraz sa na nich tiež bojuje, ale nie o body, a už vôbec nie pre radosť z pohybu.

"Snažíme sa tomu nepodliehať, lebo tým nikomu nepomôžeme. My tu teraz musíme zabrať, lebo na severe už pár dní nič nefunguje a musíme ich podporiť," hovorí jeden z mužov pri dlhom stole. Jeho dcéra práve oslavuje narodeniny. Je obchodník a aj na vojnu sa pozerá cez čísla. Hovorí o stratách, krachoch malých podnikov, nových nezamestnaných na (už aj pred vojnou) sociálne podvyživenom severe. "Ja sa na veci pozerám z dlhodobého hľadiska a za túto vojnu budeme všetci poriadne platiť. A to už nehovorím o Libanone. Z toho, čo som videl, tam nie je kameň na kameni."

SkryťVypnúť reklamu

Hoci sa sťažuje, že tento rok bude pre jeho biznis zlý, táto vojna je podľa neho potrebná. "Dlho sme zatvárali oči, a to sa vždy vypomstí."

S kosákom a kladivom za Libanon

Neďaleko telavivskej ulice Carlibach, plnej nočných klubov a reštaurácií, je Rabínovo námestie. Cez víkendy sa tam pravidelne odohrávajú politické happeningy. Minulú sobotu tam prišlo niekoľko tisícok ľudí, aby protestovali proti vojne v Libanone. Mávali zástavami s kosákmi a kladivami a kričali, že nechcú vojnu v mene sionizmu.

"Vôbec im neprekáža, že protestujú proti vojne pod zástavami hnutia, ktoré zabilo milióny ľudí," rozčuľuje sa staršia pani. Prišla protestovať, lebo vojny nenávidí. Prežila všetky od vojny za nezávislosť v roku 1948 až po dnešnú. Nebude však protestovať komunistickou zástavou. Vysvetľuje prečo - narodila sa v Poľsku.

SkryťVypnúť reklamu

Demonštranti vykrikujú, že minister obrany Amir Perec je vrahom detí. Tento muž bol za vlády Ariela Šarona členom hnutia Mier teraz, ktoré protestovalo proti všetkým vojenským akciám židovského štátu. Vtedy bol pre neho vrahom detí Šaron. Teraz sám schvaľuje akcie, ktoré nezabíjajú len bojovníkov Hizballáhu, ale aj libanonské deti.

"Ľahko sa hovorí o mieri a o tom, že vojna je zlá, keď ste v opozícii. Keď však musíte zachraňovať vlastných ľudí, idú všetky vznešené ideály bokom," napísal v Perecovom profile denník Maariv.

Kapitán, čo vedie vojnu

Izraelčania nie sú spokojní s tým, že do vojny ich vedie muž, ktorý to v armáde dotiahol len na kapitána. Aj keď mu radia najlepšie vojenské kapacity, nie je to ako za starých čias, keď v Kirja (sídlo ministerstva obrany) plánovali vojny generáli so stranami z predchádzajúcich vojen.

SkryťVypnúť reklamu

"To je hlúposť. Armáda nestojí a nepadá na ministrovi obrany," tvrdí izraelský generál vo výslužbe, ktorý si neželá byť menovaný, lebo nie je oprávnený hovoriť v mene armády.

Obavám z toho, kto riadi ich vojakov, čelia občania Izraela humorom. Hovoria si, že možno teraz to vyjde a "motyka vystrelí." Možno.

Filipínska ošetrovateľka Mária je z toho všetkého zmätená. Nečakane sa ocitla uprostred vojny, hoci do Izraela prišla, aby si zarobila tisíc dolárov mesačne a mohla pomáhať svojej dcére, ktorá študuje hudbu v Amerike. Po hebrejsky nevie ani slovo, jej angličtina pozná len slová ako podaj, prines či kuchyňa. Len ťažko lúšti správy plné slov ako raketa, kryt, prímerie, hrozba. Pochopila však, že je zle, a tak si na krk napriek nevôli svojej klientky zavesila veľký kríž. Mala ho aj v lietadle, keď letela do Izraela. Prvý raz v živote.

SkryťVypnúť reklamu

Rovnako ako ja, aj ona prvýkrát zažíva vojnu. Síce stále ďaleko od vystrašeného severu a ešte ďalej od Libanonu v troskách, ale je vo vojne.

Celkom jej závidím, že veľa o celej tej hrôze nevie. Aj to, že asi vôbec netuší, že tento konflikt je len jednou bitkou desaťročia trvajúcej vojny a že aj keď možno nastane pokoj, bude to len prímerie. Nie mier.

Hnutie Hizballáh

Hizballáh - alebo strana Boha - vznikol v 80. rokoch minulého storočia v Libanone. Za jeho založením stál Irán. Hlavným cieľom hnutia bolo vyhnať z Libanonu Izrael, čo sa mu podľa jeho lídrov v roku 2000 aj podarilo. Hizballáh neuznáva právo Izraela na existenciu a v Amerike a Británii ho považujú za teroristické hnutie. Má ozbrojenú zložku aj politickú sekciu, ktorá je členom parlamentu a má zastúpenie aj v libanonskej vláde. Jeho vodcom je šejk Hassan Nasralláh (na snímke).

SkryťVypnúť reklamu

Autor: Tel Aviv

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 838
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 071
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 050
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 484
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 3 749
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 754
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 512
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 284
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu