Premiér Robert Fico prichádza do vládnej vily v Trenčianskych Tepliciach, kde mali členovia vlády meniť vládny program podľa jeho pripomienok. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
Definitívne ho kabinet odsúhlasí v pondelok a na druhý deň začne o programe rokovať poslanecká snemovňa.
Na verejnosti sa už objavila jedna z verzií programového vyhlásenia vlády, premiér Robert Fico však hovorí, že je neúplná.
Denník SME získal dokument, v ktorom premiér vypracoval "podstatné pripomienky" k programu. Fico v ňom vyzval členov vlády, aby do stredy tohto týždňa uskutočnili rokovania s ministerstvom financií a predložili mu zmenenú pracovnú verziu.
Napísal, že na piatkovom stretnutí v Trenčianskych Tepliciach sa urobia len posledné korektúry.
Ficov dokument hovorí o tom, ako premýšľa. Napríklad v súvislosti so zdravotníctvom sa pýta: "Prečo sa zmenia zdravotné poisťovne, a. s., na verejnoprávne inštitúcie iba v prípade VšZP a SZP? Aký bude prístup k ostatným a. s.? Bude mať VšZP výsostnejšie postavenie v systéme zdravotného poistenia, ako sa často diskutovalo v predvolebnom období?"
Dnes sú všetky poisťovne akciovými spoločnosťami, z toho dve štátne, tri súkromné. Súkromné akciovky však nemožno zmeniť na verejnoprávne, ako sa pýtal premiér.
Znamenalo by to znárodnenie a bolo by to v rozpore s ústavou.
Zatiaľ však vláda nepovedala, ako vráti štátnym poisťovniam verejnoprávny charakter. Stále nie je jasné, či z nich budú verejnoprávne akciovky, alebo štátne príspevkové organizácie.
Nasledujúci výber z pracovnej verzie programového vyhlásenia obsahuje podstatné myšlienky v jednotlivých oblastiach. Za nimi nasledujú pripomienky premiéra Roberta Fica.
(sp, dro)
Premiér: Som spokojný
Vláda sa včera zišla v Trenčianskych Tepliciach, aby doladila vládny program podľa pripomienok premiéra Roberta Fico.
Vicepremiér Dušan Čaplovič ešte o tretej popoludní nevedel presne, o čom sa bude rokovať. "Bude o tom, čo potrebujú občania," povedal.
Premiér vyhlásil, že je s ministrami spokojný a že od roku 1992 nebol žiadny vládny program taký blízky volebnému programu vládnej strany.
"Je to len stretnutie ministrov, kde si dávame dohromady pripomienky a konzultujeme sporné body," povedal.
Pracovnú verziu programu včera zverejnili médiá, ktoré sa podľa Fica "momentálne striafajú tak na 70 percent".
Než vláda svoj program definitívne schváli, odsúhlasia ho ešte predsedovia koaličných strán Vladimír Mečiar a Ján Slota. Fico verí, že sa dohodnú. (wm)
Prijatie eura
zabezpečiť plnenie parametrov maastrichtských kritérií pre prechod na menu euro v roku 2009. Pripomienka premiéra
"Rezortné kapitoly treba dvojstranne prerokovať s rezortom financií vzhľadom na jasný záväzok vlády dodržať kritériá Maastrichtu." Premiér chce do programového vyhlásenia dostať "číselnú kvantifikáciu" finančných nárokov jednotlivých rezortov a ich rozloženie na štyri roky. Výsledkom má byť garancia, že "stanovené programové ciele novej vlády zodpovedajú záväzku dodržiavať kritériá Maastrichtu".
Dve sadzby DPH
znížiť daňové zaťaženie "nízko a stredne príjmových skupín" aj "úpravou jednotnej sadzby DPH vo vybraných komoditách", presadiť preradenie liekov, zdravotných pomôcok a zdravotníckej techniky do zníženej sadzby DPH, preveriť možnosti určenia samostatnej sadzby DPH na bytovú výstavbu. Pripomienka premiéra
"V tejto časti musí byť jasný, nie vágny a kaučukový, záväzok vlády SR zaviesť dve sadzby DPH na vybrané druhy tovarov a služieb. Nie je potrebné vymenovať tieto tovary a služby, ale treba uviesť ich charakter a každodenný význam pre občanov. Možno uviesť, že tento okruh tovarov a služieb sa bude postupne rozširovať podľa vývoja verejných financií, čo nám umožní začať užším okruhom (lieky, knihy, IT) v roku 2007 a potom ho rozširovať."
Progresívne zdaňovanie
Znížiť daňové zaťaženie "nízko a stredne príjmových skupín zvyšovaním nezdaniteľného základu". Pripomienka premiéra
"Treba jasne povedať, že nemeníme 19-percentnú sadzbu dane z príjmu pri právnických osobách. V prípade fyzických osôb treba jasne povedať, že buď zavádzame tzv. milionársku daň, alebo ideme cez odpočítateľné položky. Uprednostňujem tzv. milionársku daň, kde by základ na výpočet takejto dane bol postavený pomerne vysoko. Do úvahy prichádza aj model, že fyzická osoba, ktorá by vzhľadom na vysoký základ dane mala platiť tzv. milionársku daň, bude mať právo na výber, či daň (napr. 25 %) zaplatí priamo, alebo rozdiel medzi 19 a 25 percentami preukázateľne použije v niektorých zákonom presne určených oblastiach (predovšetkým oblasť sociálna). Vzhľadom na komplikovanosť tohto systému sa javí ako najjednoduchšie riešenie stanoviť okrem 19-percentnej sadzby dane ešte jednu (napr. 25 %) pre nadštandardné príjmy fyzických osôb (plat poslanca a člena vlády by do tejto kategórie mal automaticky patriť)."
Vyššie zdaňovanie monopolov
V návrhu vyhlásenia chýba. Pripomienka premiéra
"Pokiaľ ide o monopoly, spoločnosti s dominantným postavením a banky a finančné inštitúcie, tu treba cieľ postaviť alternatívne - buď budú dodatočne zdanené (v prípade bánk napr. cez úrokový diferenciál), alebo budú dobrovoľne podporovať cielené aktivity (vzdelávanie, výskum a vývoj nových technológií, dopravu, sociálne programy) a vláda to bude môcť prezentovať ako dosiahnutie toho istého cieľa - solidarity - bez potreby dodatočného zdanenia."
Zavedenie dane z darovania
V návrhu vyhlásenia chýba. Pripomienka premiéra
"Nie je zrejmé, prečo táto časť neobsahuje opätovné zavedenie dane z darovania, pokiaľ ide o darovanie tretím osobám." (Pozn. red.: medzi cudzími.)
Odškodnenie klientov nebankových subjektov
V návrhu vyhlásenia chýba. Pripomienka premiéra
"Treba sa vyrovnať s odškodnením klientov nebankových subjektov. Strany vládnej koalície to podporovali v Národnej rade, preto treba nájsť vhodnú formuláciu o čiastočnom odškodnení klientov nebankových subjektov. Ide o 300-tisíc ľudí, ktorí v absolútnej väčšine podporovali súčasnú vládnu koalíciu. Je nemožné tento záväzok v určitej forme obísť."
Mzda, dôchodky a odvody
preveriť mechanizmus minimálnej mzdy a prístupu k jej zvyšovaniu, navrhnúť vianočný príspevok dôchodcom podľa možností rozpočtu, zaviesť zamestnanecko-zamestnávateľské dôchodkové poistenie s daňovým zvýhodnením, naštartovať zvýšenie dôchodku min. na 50 percent náhrady mzdy, zreálniť odvody a zaviesť odvody z dividend a z podielov na zisku, druhý dôchodkový pilier bude dobrovoľný. Pripomienka premiéra
Záväzok na zvyšovanie minimálnej mzdy nie je dostatočný. Nestačí len preveriť mechanizmus minimálnej mzdy, vláda "musí jasne prijať záväzok zvyšovať túto mzdu".
Zdravotníctvo
vrátiť verejnoprávny charakter štátnym poisťovniam - Všeobecnej zdravotnej a Spoločnej zdravotnej. Pri zmene zdravotníckych zákonov zostane zabezpečená primeraná ochrana domácich i zahraničných investícií, zrušiť niektoré poplatky, individuálne poistenie a spoplatnenie liečby časti chorôb s tým, že to bude sociálne udržateľná spoluúčasť. Pacient ju bude môcť hradiť cez individuálne poistenie, o túto výšku si bude môcť znížiť dane, zúžiť sieť nemocníc, presunúť niektoré činnosti do ambulancií, pre rok 2007 zvýšiť platby za poistencov štátu zo štyroch percent na päť percent z priemernej mzdy. Pripomienka premiéra
"Prečo sa zmenia zdravotné poisťovne, a. s., na verejnoprávne inštitúcie iba v prípade VSZP a SZP?" pýtal sa premiér a pokračoval, "aký bude prístup k ostatným a. s.? Bude mať VSZP výsostnejšie postavenie v systéme zdravotného poistenia, ako sa často diskutovalo v predvolebnom období?"
Doprava
urýchlenie stavby diaľnice medzi Bratislavou a Košicami, rýchlostná komunikácia Trnava - Banská Bystrica, projekt koridoru R7 (na juhu), zvýhodnenie dopravných prostriedkov s alternatívnym pohonom, dominantné postavenie štátu v železničných spoločnostiach. Pôdohospodárstvo
prehodnotiť systém zvýhodnenej motorovej nafty, doriešiť pozemky neznámych vlastníkov, aby ich mohli získať podnikatelia hospodáriaci na nich, rozvoj ovocinárstva, zeleninárstva. Pripomienka premiéra
"Zdôrazniť neprivatizovateľnosť štátnych lesov a nie je zrejmé, aký postoj má vláda k vyrovnaniu platieb slovenským poľnohospodárom na úroveň ČR, Poľska a MR. Osobitne by mala vláda prijať záväzok prísnej kontroly ťažby dreva."
Životné prostredie
systém garantovaných výkupných cien, zrýchlenie odpisov na environmentálne investície, jednotná sústava chránených častí krajiny, mimoriadna pozornosť regenerácii TANAP-u, z protipovodňového hľadiska zvýšenie čistoty vodných tokov, ochrana mokraďových a lužných spoločenstiev. Byty
Nájomné byty pre rodiny do 35 rokov a osamelých rodičov, obnova bytového fondu, zabezpečenie zdrojov formou dlhodobého lacného úveru. Stavebné sporenie so stabilnou štátnou prémiou, bonifikácia hypotekárnych úverov, zachovanie Štátneho fondu rozvoja bývania. Pripomienka premiéra
"V časti Bytová výstavba sa navrhuje dlhodobý lacný úver na bytovú výstavbu. Treba konzultovať s ministerstvom financií o terminológii, ale najmä o podstate takéhoto prístupu."
Demokratický štát
boj proti rasovej, etnickej, náboženskej a politickej neznášanlivosti, riešenie rómskej problematiky je prioritou, agenda rodovej rovnosti. Pripomienka premiéra
Vláda by sa mala zaviazať zmeniť volebný zákon tak, aby napravil "deformácie spôsobené predchádzajúcou vládnou garnitúrou (napr. nezmyselné zrušenie volebného moratória a pod.) a viedol aj k väčšej zodpovednosti poslanca k voličovi.
Justícia a spravodlivosť
prokuratúra by mala zodpovedať postaveniu orgánov verejnej žaloby vo vyspelých demokratických štátoch, prehodnotenie postavenia Špeciálneho súdu a Špeciálnej prokuratúry, zmeny v trestnom zákone a trestnom poriadku, prípadné zníženie súdnych poplatkov, finančná samostatnosť Najvyššieho súdu, prípadné vytvorenie samostatného Najvyššieho správneho súdu. Pripomienka premiéra
"Nevidím žiadny priestor na zmenu charakteru prokuratúry. Jej súčasný charakter by mal zostať nedotknutý."
Vnútro a bezpečnosť
vyvinúť maximálne úsilie, aby zákon o preukazovaní pôvodu majetku nadobudol účinnosť, rozšíriť odškodňovanie obetí trestných činov štátom, sprísniť postup proti extrémizmu aj prostredníctvo samostatného zákona, zlepšiť koordináciu medzi spravodajskými službami, políciou a ďalšími orgánmi. Pripomienka premiéra
Treba doplniť úlohu prípravy a predloženia zákona o boji s terorizmom, ktorý by riešil otázku ochrany štátu a územnej integrity podľa vzoru podobných zákonov prijatých v demokratických štátoch.
Obrana
prehodnotiť zapojenie sa do operácií vrátane operácie Iracká sloboda, zabezpečiť, aby rozhodnutie o vyslaní jednotiek malo jasný mandát obsahujúci kritériá zotrvania a odsunu, podporiť slovenský obranný priemysel a jeho zapojenie do modernizácie armády a medzinárodných projektov. Pripomienka premiéra
Záväzok stiahnuť vojakov z Iraku je ťažko identifikovateľný a "nezodpovedá našim postojom". Podľa Fica sa už pri predstavovaní programu musí oznámiť, že naši vojaci sa vrátia domov. Žiada tiež jasný harmonogram stiahnutia jednotky a napísať, "že máme záujem na plnení iných úloh pri zabezpečovaní stability a mieru v Iraku civilnými prostriedkami alebo že odchod našich vojakov budeme kompenzovať aktívnejšou účasťou v Afganistane".
Zahraničná politika
vláda bude prioritne rozvíjať spoluprácu s členskými štátmi Európskej únie a NATO a aktivizovať vzťahy s Ruskom. Bude presadzovať vzájomne výhodné vzťahy s USA, Čínou, Indiou, Japonskom a ďalšími krajinami Ázie, Afriky a Latinskej Ameriky, podpora krajanov bude jednou z priorít zahraničnej politiky, podporiť ratifikačný proces euroústavy. Školstvo
vzdelávanie a výchova v duchu národných, sociálnych a kresťanských hodnôt pri rešpektovaní svetonázoru, pripraví školský zákon, zákon o postavení pedagogických pracovníkov, dosiahnuť postupné zvyšovanie výdavkov na školstvo na úroveň 5 % HDP, priemerný plat v školstve na úrovni priemerného platu v národnom hospodárstve, skvalitňovať podmienky národnostného školstva, výučba v jazyku národnostnej menšiny však nemôže ísť na úkor slovenčiny, zvýšiť financie pre vysoké školstvo s cieľom 1,2 % z HDP (mimo zdrojov zameraných do sociálnej oblasti študentov), model financovania štátnych a verejných vysokých škôl sa prispôsobí obťažnosti a kvalite štúdia. Pripomienka premiéra
Malý dôraz sa kladie na význam odborného a učňovského školstva, najmä z pohľadu previazania potreby praxe. Treba definovať vzťah vlády k vlastenectvu a na základe tohto vzťahu stanoviť ciele v oblasti výchovy k vlastenectvu.
Kultúra, médiá a menšiny
zvyšovať financovanie kultúry na úroveň 1 percenta HDP ročne, zvážiť daňové úľavy v prípade podpory kultúrnej tvorby, pripraviť nový zákon o Tlačovej agentúre SR, nový mediálny zákon, podpora kultúry národnostných menšín prostredníctvom grantového systému, rozvoj slovenskej kultúry na jazykovo zmiešaných územiach, ochrana štátneho jazyka v spolupráci s Maticou slovenskou. Pripomienka premiéra
K časti kultúra poznamenal, že je potrebné väčšiu pozornosť venovať cirkvám a náboženským spoločnostiam a uviesť "spojovaciu čiaru medzi vládou a cirkvami - sociálnu politiku". Vláda má povedať, že rešpektuje postavenie cirkví a dožaduje sa tiež záväzku vlády podporovať národné ustanovizne, osobne Maticu slovenskú.
Mládež a šport
schváliť zákon o mládeži, financovať šport zo štátneho rozpočtu v objeme 0,75 precenta, prehodnotiť zákon o hazaradných hrách, o dani z príjmov a o účtovníctve, ktoré sa dotýkajú mimovládnych organizácií, v návrhu sa hovorí o splnomocnencovi vlády pre prácu s mládežou a štátnom tajomníkovi pre šport. Podľa nedávnych vyjadrení ministra školstva by však mal vzniknúť splnomocnenec vlády pre mládež a šport. Pripomienka premiéra
Chýba mu, že v dokumente nie je postoj vlády k spoločnosti Tipos a používaniu zdrojov tejto spoločnosti.