ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR
BRATISLAVA - Od 1. septembra by pomoc, ktorú štát poskytuje občanom v hmotnej núdzi, niekedy mohla dosiahnuť životné minimum, čo dnes prakticky nie je možné.
Takéto zvýšenie dávky v hmotnej núdzi a príspevkov k nej navrhuje ministerstvo sociálnych vecí.
Životné minimum je podľa zákona minimálna hranica príjmov, pod ktorou nastáva stav hmotnej núdze. To však neznamená, že každému, kto je v hmotnej núdzi, zabezpečí štát životné minimum.
Do 30. júna si takto mohla pomôcť v zásade iba bezdetná dvojica. Dávka, dva príspevky na zdravotnú starostlivosť, dva aktivačné príspevky a príspevok na bývanie mohli jej životné minimum prevýšiť o 330 korún.
Prvého júla sa však životné minimum zvýšilo (pozri tabuľku na tejto strane).
Od 1. septembra by sa nad životné minimum mohol dostať aj jednotlivec, tehotná žena s jedným dieťaťom alebo rodič jedného dieťaťa do roka veku. V týchto dvoch prípadoch sa totiž k dávke pripláca ešte 350 korún.
V návrhu programového vyhlásenia novej vlády sa píše, že pomoc v hmotnej núdzi i životné minimum majú zodpovedať "základným životným potrebám", čiže byť rovnaké.
Miroslav Beblavý, štátny tajomník ministerstva za druhej Dzurindovej vlády, povedal, že výška pomoci v hmotnej núdzi mala závisieť aj od snahy jej adresáta, takže je podľa neho úplne v poriadku, keď je "pod aj nad životným minimom". Inými slovami, kto sa snaží, má viac, kto nie, menej.
Zvýšiť dávku a príspevky k 1. septembru je bežná prax. Tohtoročné zvýšenie ministerstvo navrhlo "vzhľadom na úpravu cien tovarov a energií a s tým súvisiace vyššie výdavky na všetky tovary a služby".
Čo mali strany vo volebných programoch
Smer:
upraviť parametre dávky a príspevkov ako pomoci v hmotnej núdzi, nanovo upraviť konštrukciu a výšku životného minima, tak aby skutočne zodpovedalo základným životným potrebám. HZDS:
Dávku zvýšiť natoľko, aby spolu s ďalšími príspevkami dosiahla výšku životného minima. Čo je v návrhu programového vyhlásenia vlády
V súvislosti s riešením chudoby bude potrebné legislatívne vymedziť pojmy: existenčné minimum, sociálne minimum, stav hmotnej núdze, stav sociálnej núdze a sociálne bývanie.
Vláda nanovo prehodnotí konštrukciu životného minima, tak aby zodpovedalo skutočným základným životným potrebám a zároveň bolo účinným prostriedkom na riešenie situácií, ktoré si vyžadujú finančnú intervenciu.
Vláda prehodnotí parametre dávky a príspevkov na riešenie hmotnej núdze tak, aby "pri zachovaní princípu adresnosti a subsidiarity, motivačných prvkov zameraných na aktiváciu a spoluzodpovednosť jednotlivcov a rodín pri riešení svojej nepriaznivej situácie a ochrany pred chudobou" pomoc v hmotnej núdzi zodpovedala základným životným potrebám.
(joč)