V desiatke najnešťastnejších je najviac zastúpená Afrika so štyrmi štátmi. Vôbec najhoršie zo všetkých sa cítia obyvatelia Burundi.
Slovensko sa v rebríčku 178 štátov sveta umiestnilo na 129. priečke. Česi skončili na 77. mieste, Poliaci na 99. a Maďari na 107. Európske štáty majú v prvej desiatke šesť štátov, z toho tri sú škandinávske.
Veľmoci ako Čína (82.) a Rusko (167.) sú v tabuľke nízko, zatiaľ čo malé, prosperujúce Dánsko známe vysokými daňami, veľkorysým sociálnym systémom a výbornými službami, je lídrom.
Dáni sa vo svete v posledných mesiacoch preslávili predovšetkým ako provokatéri. Denník Jylands Posten zverejnil vlani karikatúry proroka Mohameda a pobúril tak celý islamský svet. Teraz opäť upútali - spokojnosťou so svojím životom.
"Veľmi dôležitý je fakt, že ľudia v Dánsku cítia, že sú súčasťou spoločnosti. Majú pocit, že štát ich ochraňuje. Akoby si vraveli: Ja som spoločnosť a spoločnosť, to som vlastne ja," myslí si známy dánsky sociológ Henrik Dahl. "Ľudia to vnímajú tak, že štát je tu na to, aby sa ľuďom darilo," vysvetľuje ďalej príčiny dánskeho šťastia.
Autor celého projektu, britský psychológ Adrian White spracoval otázky o pocite šťastia a spokojnosti od viac ako 80-tisíc ľudí na celom svete. Porovnal ich s údajmi od Organizácie spoje?ných národov, Svetovej zdravotníckej organizácie či americkej spravoadajskej služby CIA.
Na čo prišiel? Pri posudzovaní spokojnosti kladieme väčší dôraz na zdravie ako na blahobyt a vzdelanie. Tieto tri faktory však hrajú v pocite šťastia najväčšiu rolu. V krajinách s dobrou zdravotnou starostlivosťou vysokým tempom rastu a fungujúcim školským systémom sa ľudia cítia najšťastnejší. Presne to je prípad Dánska.
Podobný rebríček nazvaný Index šťastnej planéty zverejnila pred dvoma týždňami britská organizácia New Economics Foundation spolu s britskou pobočkou Priatelia Zeme.
Ten vyhodnocoval, ako efektívne krajiny premieňajú dobývanie prírodných zdrojov na šťastný život obyvateľov. Zvíťazil tichomorský ostrovný štát Vanuatu. MAREK CHORVATOVIČ