Izrael odmieta spoluprácu Organizácie spojených národov pri vyšetrovaní ako izraelské bomby zabili štyroch pozorovateľov svetovej organizácie na základni v južnom Libanone. Vyhlásil to veľvyslanec židovského štátu pri OSN Dan Gillerman. Podľa jeho názoru by ani iné krajiny nechceli, aby sa OSN zúčastňovala na vyšetrovaní.
Tel Aviv označil utorkovú smrť mužov OSN za "tragický omyl", šéf organizácie Kofi Annan za "zjavne úmyselný čin". Niekoľko hodín potom však Annan povedal, že akceptuje izraelské vysvetlenie.
Po takmer dvoch dňoch vyjednávaní sa Bezpečnostná rada OSN dohodla, že je udalosťou "šokovaná". Pre americký odpor neprijala rezolúciu, ale len vyhlásenie, ktoré nemá takú váhu. Ani vyhlásenie nie je tak ostro formulované, ako navrhovala Čína. Tón opäť zmiernil americký nátlak. Z textu vypadla zmienka o "úmyselnom útoku". Izraelčania zabili čínskeho, kanadského, rakúskeho a fínskeho pozorovateľa.
Izrael tvrdí, že incident už vyšetruje. Nevie sa však, kedy zverejní výsledky. Podľa vyjadrení OSN pozorovatelia UNIFIL izraelským jednotkám v utorok niekoľkokrát telefonovali a upozorňovali ich, že pália veľmi blízko ich základne. Tá bola riadne označená a nachádzala sa v oblasti kontrolovanej Hizballáhom. Izrael sa bráni, že na mieste útočil na ciele šiitského hnutia a pravdepodobne tak zasiahol aj základňu UNIFIL. No podľa niektorých tvrdení pri útoku použil presne navádzané bomby.
Agentúra AP vo štvrtok zverejnila záznam rozhovoru s bývalým veliteľom jedného zo zabi tých pozorovateľov, ktorý naznačuje, že Hizballáh používal ľudí OSN ako "živé štíty".
Generálmajor kanadskej armády Louis Mackenzie v miestnej rozhlasovej stanici povedal, že šesť dní pred smrťou mu major Paeta Hess-von Kruedener napísal elektronickú správu, v ktorej spomenul, že "izraelská armáda na náš post neútočí úmyselne, ale skôr zo strategickej nevyhnutnosti". Major písal o predchádzajúcom ostreľovaní základne. Jeho žena Cynthia však pre kanadské médiá vyhlásila, že Izrael útočil naschvál. Kanadský premiér Stephne Harper si naopak myslí, že všetko bola mimoriadne nešťastná zhoda okolností.
Izrael má s jednotkami UNIFIL historicky zlé skúsenosti a platí to aj naopak. Podľa slov veľvyslanca Gillermana UNIFIL neochránil Izrael pred ostreľovaním Hizballáhu. "Buď nevideli, nevedeli, alebo nechceli vidieť," hovorí Gillerman. Aj pre to teraz Izrael odmieta, aby v medzinárodných jednotkách, ktoré by prípadne mali strážiť jeho severnú hranicu, hrala OSN "významnú úlohu".
Jednotky UNIFIL zase Izrael vinia z tzv. incidentu v Kana, keď jednotky židovského štátu pred desiatimi rokmi ostreľovali jeho post a zabili 106 civilistov, ktorí sa tam ukrývali.
Posledný vývoj
Hizballáh oznámil, že včera na Izrael vystrelil nový typ rakety, ide vraj o raketu Chajbar, ktorá má väčší dolet ako kaťuša;
Izrael potvrdil, že mesto Afula (asi 15 kilometrov južne od Haify) zasiahol doteraz neznámy typ rakety, v okolí Tel Avivu chce nainštalovať protiraketové systémy Patriot;
Izrael tvrdí, že zabil už 200 militanov z Hizballáhu a zničil veliteľstvo hnutia v meste Sur, v Sure aj neďalekej Nabitiji umierali civilisti;
Podľa iránskej tlačovej agentúry sa šéf Hizballáhu Hassan Nasralláh skrýva v Sýrii, hnutie tvrdí, že tam ani neodcestoval;
Bilancia vojny: 458 - 600 mŕtvych v Libanone, 51 v Izraeli. (mik)
Autor: Tel Aviv