Vláda "bude riešiť poddimenzovanosť dôchodkov najmä vo väzbe na rast životných nákladov" - to mali vo volebných programoch všetky tri koaličné strany. Pred voľbami však sľubovali dorovnanie dôchodkov k rastu životných nákladov, teda asi o 16 percent.
Sľuby v programovom vyhlásení sú nekonkrétne. Vláda "zreformuje systém dôchodkového poistenia", zvýši solidaritu, prijme "systémové riešenie invalidných dôchodkov".
Smer presadil konkrétne vianočný príspevok pre dôchodcov a dobrovoľný vstup do druhého piliera. Nepresadil inštitút minimálneho dôchodku. Vláda hovorí, že dôchodcom "zabezpečí príjem minimálne na úrovni životného minima", čo už dnes zabezpečuje zákon.
Program vlády hovorí o 15-tisícoch pri narodení prvého dieťaťa. Tak to sľuboval pred voľbami Smer, HZDS sľubovalo 20-tisíc. Výška rodičovského príspevku má do roku 2010 "saturovať stratu príjmov aspoň na minimálnej úrovni". Pred voľbami však Smer i HZDS hovorili o výške ako pri minimálnej mzde. (haj)
Čo sľubuje vláda
- riešiť prinízke dôchodky,
- vianočný príspevok k dôchodku,
- sociálne odvody z dividend a podielov na zisku, úpravu hornej hranice sumy, z ktorej možno platiť sociálne odvody a úpravu sadzieb tak, aby sa príjmy a výdavky jednotlivých druhov poistení vyvážili,
- pri narodení dieťaťa 15-tisíc,
- rozvoj sociálnych služieb a predškolských zariadení,
- prehodnotiť životné minimum a dávky v hmotnej núdzi, prenoskompetencií na obce.
Názor odborníka
Peter Goliaš, INEKO: "Najväčšie riziko vidím v oslabovaní zásluhovosti v prvom dôchodkovom pilieri. Znižuje to motiváciu platiť odvody. Rovnaký efekt môžu mať aj úpravy maximálneho vymeriavacieho základu na poistenie a platenie poistného z dividend či podielov na zisku. Výsledkom môže byť nárast odvodov pre ľudí s vyššími príjmami. Nesystémový je sľub vianočného príspevku. V programe sú nejasné vyhlásenia o druhom pilieri. Je dobré, že vláda chce finančne udržateľný prvý pilier a poriadok vo fondoch sociálneho poistenia."
Zuzana Kusá, Slovenská akadémia vied: "Vláda stavia na ochrane prvého piliera a postupuje opatrne, aby dôchodkové správcovské spoločnosti nevydráždila. Rozvážny prístup je zreteľný aj v opatrnom záväzku zvýšiť dôchodky na úroveň životného minima - návrat k minimálnemu dôchodku sa nekoná. Treba privítať, že prehodnotí konštrukciu životného minima. Mimoriadne rizikové je odovzdávanie kompetencií hmotnej núdze obciam, dá sa veľmi pochybovať o ich pripravenosti. Treba privítať prísľub zvyšovania rodičovského príspevku a zachovanie jeho poberania aj po nástupe do práce. Rovnako treba privítať podporu sociálnych služieb a predškolských zariadení."