FOTO - ARCHÍV SME
Smer postavil svoju volebnú kampaň aj na postavení zamestnanca. SNS chcela "presadzovať princíp sociálneho partnerstva" a "podporovať tvorbu podmienok na využívanie práce na skrátený úväzok" a HZDS "obnoviť tripartitu" a uzákoniť, aby bol pracovný pomer na určitý čas najmenej 6 mesiacov a najviac na 2 roky.
Vláda sľubuje opäť zaviesť dohody o pracovnej činnosti, čo je prehra odborov, ktoré do vládneho programu presadili väčšinu svojich požiadaviek.
Záväzok zvyšovať minimálnu mzdu v programe je, no čísla chýbajú. (joč)
Čo je v programe vlády
Spresní sa právna úprava závislej práce, zvýši sa ochrana zamestnaných na kratší pracovný čas, stanoví sa maximálny týždenný pracovný čas vrátane nadčasov. Zvýši sa časový rozsah práce na dohodu. Zvýši sa ochrana zamestnancov pred prepúšťaním, zaručí sa nárok na odstupné pri plynutí výpovednej lehoty a posilní sa účasť zástupcov zamestnancov pri normovaní práce a rozvrhnutí pracovného času. Názor odborníka
Martin Chren, riaditeľ Nadácie F. A. Hayeka: "Súčasný tripartitný systém je dostatočne účinný. Posilňovanie jednej zo skupín sociálnych partnerov, konkrétne odborov, by bolo nespravodlivé, lebo rovnoprávnosť všetkých troch účastníkov je zaručená už dnes.
Navrhované zámery v oblasti pracovnoprávnej legislatívy ekonomike ani občanom neprospejú. Sú založené na ideologických názoroch a mýtoch. Zákonník práce je v porovnaní s európskymi štandardmi stále priveľmi byrokratický. Ochrana zamestnancov pred individuálnym prepúšťaním je dnes druhá najprísnejšia z krajín Európskej únie.
Minimálna mzda je najmä bariéra rozvoja podnikania i zamestnanosti nízkokvalifikovanej pracovnej sily, ktorej produktivita je nižšia ako toto minimum. Hoci môže zaistiť mierny nárast miezd niektorých skupín zamestnancov, iní môžu pre ňu prácu stratiť, a najmä mnohí nezamestnaní môžu prísť o šancu vôbec zamestnať sa."