Prvé výsledky v najväčšej stredoafrickej krajine očakávajú najskôr v polovici augusta. Účasť viac než 25 miliónov oprávnených voličov bola veľmi vysoká.
Hlasy sa v mnohých z 50tisíc volebných miestností sčítavajú v neosvetlených miestnostiach na zemi, len vo svetle bateriek. Členovia komisií často nemajú čo jesť.
Na priebeh volieb dozerala najväčšia mierová misia OSN 17-tisíc vojakov. Nepokoje boli len v meste Mbuji-Mayi, kde výtržníci zapálili sedem volebných miestností a rozkradli dva kamióny s volebnými lístkami. Jednotky OSN priamo nikde nezasahovali.
Kongo je extrémne chudobná krajina bohatá na diamanty a nerastné bohatstvo. Sužuje ju hlad, AIDS a chudoba. Trpí hyperinfláciou, väčšina ciest je rozbitá, školstvo a zdravotníctvo sú v troskách. Obyvatelia Konga preto od volieb očakávajú , že sa to zmení.
Podľa korešpondenta BBC Marka Doyla až nasledujúce týždne ukážu, či boli voľby úspechom. Ak budú politickí lídri výsledky volieb akceptovať, dopadli dobre. Medzi kandidátmi na prezidenta sú aj bývalí vodcovia ozbrojených frakcií. Väčšina z nich medzi sebou v minulosti bojovala.
O post prezidenta sa uchádzalo 32 kandidátov vrátane súčasného prezidenta Josepha Kabilu (35), ktorý sa k moci dostal v roku 2001, keď zavraždili jeho otca. O kreslá v parlamente sa uchádzalo viac ako deväť tisíc kandidátov.
Prívrženci jedného z vážnych uchádzačov, bývalého vodcu ozbrojených rebelov Jeana-Pierra Bembu demonštrovali po skončení volieb v hlavnom meste Kinshasa a vykrikovali, že ich podviedli. Vodca opozície Etienne Thisekedi a jeho strana voľby bojkotovali.
Prezident Kabila naopak vyhlásil, že výsledky volieb bude akceptovať, aj keď prehrá. "Je to rozhodnutie ľudí a toto rozhodnutie určite prijmem."
Niektorí kandidáti medzinárodné spoločenstvo obviňujú, že podporuje Kabilu a podľa BBC sa už neoficiálne sťažujú na priebeh volieb.
Voľby v Kongu majú nesmierny význam pre celý región centrálnej Afriky. V krajine sa očakáva skutočné ukončenie vojny. Tá sa na papieri skončila mierovou dohodou v roku 2003, ale v častiach krajiny, najmä na hraniciach s Ugandou a Rwandou, sa stále bojuje. JANA HOFFSTÄDTEROVÁ