JERUZALEM, BEJRÚT - Veľké pozemné boje s ozbrojencami hnutia Hizballáh viedla včera izraelská armáda na niekoľkých miestach na juhu Libanonu. Podľa izraelského premiéra Ehuda Olmerta ale po troch týždňoch už možno smerujú boje ku koncu. Tvrdí, že Hizballáh utrpel také straty, že už viac nebude schopný spôsobovať škody židovskému štátu. Medzinárodné spoločenstvo nalieha stále viac na to, aby sa boje skončili.
"Sme na začiatku politického procesu, ktorý nakoniec prinesie prímerie za úplne zmenených podmienok, než boli predtým." vyhlásil včera Olmert. Prímerie podľa neho zatiaľ nevyhlásilili, pretože Izrael stále ešte pracuje na obmedzení sily Hizballáhu.
Izraelský bezpečnostný kabinet rozhodol o rozšírení pozemnej operácie v Libanone, a napriek ohlásenej dvojdňovej pauze obnovil letecké bombardovanie libanonských dedín a ostreľuje juh Libanonu z ďalekonosných diel.
Zámerom je obsadiť juh Libanonu až po rieku Litáni, teda do vzdialenosti 30 kilometrov od izraelskej hranice. Túto oblasť má v úmysle izraelská armáda držať až do rozmiestnenia medzinárod?ných jednotiek, čo môže trvať ešte niekoľko týždňov. Izrael včera hlásil ťažké straty Hizballáhu, ten zasa tvrdil, že zničil izraelský tank a buldozér. Izrael obnovil aj letecké útoky na južný Libanon aj na pozície hlboko v libanonskom vnútrozemí a pozdĺž pobrežia Stredozemného mora.
Izraelský minister obrany Amir Perec včera oznámil, že izraelská armáda zaútočí na každé vozidlo, ktoré bude dovážať zo Sýrie zbrane pre Hizballáh. Izrael v posledných troch dňoch opakovane útočí práve na okolie hlavného hraničného priechodu medzi Libanonom a Sýriou pri obci Masná a vynútil si niekoľkokrát jeho uzavretie. Sýriu obviňuje, že vojensky podporuje Hizballáh a že cez jej územie prúdia do Libanonu iránske zbrane určené tiež pre toto radikálne šiitské hnutie. Perec zdôraznil, že Izrael si neželá vyvolať vojnu so Sýriou. Izraelský minister spravodlivosti Chaim Ramon obvinil sýrskeho prezidenta Bašíra Asada, že "posiela každý deň nákladné autá plné zbraní na pomoc Hizballáhu." Sýrsky prezident Bašár Asad reagoval výzvou armáde, aby vzhľadom k medzinárodnej situácii a vývoju v regióne "posilnila svoj stav pripravenosti."
Iránsky ajatolláh Ahmad Džannatí vyzval všetky moslimské krajiny, aby dodávali libanonskému šiitskému hnutiu Hizballáh zbrane pre jeho boj proti Izraelu.
Akciová burza v Bejrúte sa včera po dvojtýždennej nútenej prestávke znovu otvorila, ale kurzy väčšiny akcií zamierili prudko dole. (čtk, reuters)
OSN trápi znečistenie libanonského pobrežia
BEJRÚT - Program OSN pre životné prostredie vyjadril vážne znepokojenie nad znečistením pobrežia Libanonu. Olejová škvrna, spôsobená izraelským bombardovaním elektrárne Džijjá 30 kilometrov južne od Bejrútu, sa rozprestiera pozdĺž pobrežia v dĺžke 80 kilometrov. Do mora údajne uniklo až 35tisíc ton ťažkého ropného oleja. Je to podobné množstvo ako pri stroskotaní tankera Exxon Valdez z roku 1989 pri Aljaške, čo vtedy viedlo k jednej z najväčších ekologických katastrof posledných desaťročí. V Libanone dosiaľ zaznamenali úhyn mnohých rýb a krabov.
Zariadenia a expertov už do oblasti vyslalo niekoľko stredomorských štátov. "Panujú obavy, že sa znečistenie rozšíri i k brehom Turecka a Cypru," upozornil libanonský expert Vaíl Hmajdán. Cyperská vláda chce požiadať o pomoc Európsku úniu. (čtk)