Senátor J. William Fulbright založil akademickú výmenu

Program akademickej výmeny medzi Spojenými štátmi a zahraničím oslavuje 60. narodeniny. Presne 1. augusta 1946 prezident Harry S. Truman podpísal Fulbrightov zákon. Z vojnových reparácií, návratu pôžičiek a iných? vojnových ziskov financoval program ...

Program akademickej výmeny medzi Spojenými štátmi a zahraničím oslavuje 60. narodeniny. Presne 1. augusta 1946 prezident Harry S. Truman podpísal Fulbrightov zákon. Z vojnových reparácií, návratu pôžičiek a iných vojnových ziskov financoval program akademickej výmeny. Nesie meno Jamesa Willliama Fulbrighta, ktorý bol vtedy senátorom za Demokratickú stranu iba druhý rok a prijatie legislatívy presadil.

Z mnohých fulbrightistov sa stali premiéri, ministri, diplomati, známi novinári a akademici. Štipendistom bol ekonóm Milton Friedman, šéf európskej diplomacie Javier Solana, bývalý švédsky premiér Ingvar Carlsson či generálny tajomník OSN Butrus Butrus-Ghálí. Zo Slovákov napríklad exminister spravodlivosti Daniel Lipšic .

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Vynikajúci študenti, akademici, výskumníci a iní odborníci zo 144 krajín (vrátane Slovenska) majú možnosť študovať a bádať na amerických univerzi?tách. Odborníci zo Spojených štátov chodia do sveta. Žiaden iný akademický program nemá toľko držiteľov Nobelo?vých cien. Desiatky rokov programu pritom amerických daňových poplatníkov stáli iba zopár dní rozpočtu Pentagonu.

Absolvent Oxfordu Fulbright mal 37, keď vstúpil do politiky po kariére na Univerzite Georgea Washingtona a ministerstve spravodlivosti. V rokoch 1936 -1941 bol na Arkansaskej univerzite najmladším univerzitným rektorom v krajine. V roku 1942 ho v Arkansase zvolili do Snemovne reprezentantov, kde sa stal členom výboru pre zahraničné vzťahy. A najmä zahraničná politika z neho urobila politickú ikonu.

SkryťVypnúť reklamu

V Kongrese bol iba niekoľko mesiacov, keď presadil Fulbrightovu rezolúciu, ktorá podporovala americkú účasť na projekte OSN. Tak začala jeho kariéra ako známeho multilateralistu.

O dva roky už sedel v Senáte. A hneď tam presadil program medzinárodnej akademickej výmeny, ktorá prešla bez pripomienok. "Tvorivé líderstvo a výchova slobodnej mysle, ktoré idú ruka v ruke, sú prvými podmienkami pre nádejnú budúcnosť ľudstva," hovoril.

Fulbright bol pacifista. Keď v roku 1945 dopadli na Hirošimu a Nagasaki americké atómové bomby, zvolal zasadanie a riešil problém nielen z hľadiska vojenského, ale aj zo zdravotného, psychologického či životného prostredia.

Vystupoval aj proti vojne vo Vietname. Známy kritik a novinár Walter Lippmann vtedy napísal: "Rola, ktorú zohráva vo Washingtone, je nepostrádateľná. Nie je nikto tak mocný, a zároveň bystrý a ak by sa uvažovalo o jeho stiahnutí z verejného života, bola by to národná katastrofa". Fulbright presviedčal prezidenta Lyndona Johnsona, že vietnamská vojna nie je v záujme Washingtonu. Keď vystúpil verejne, prezident sa pomstil. Financie pre Fulbrightov program znížil o 70 percent.

SkryťVypnúť reklamu

Nebál sa ísť sám proti všetkým. V roku 1954 ako jediný senátor hlasoval proti financovaniu výboru proti neamerickej činnosti, ktorý hľadal komunistických agentov medzi predstaviteľmi verejného a spoločenského života. Na čele výboru stál Joseph McCarthy, posmešne Fulbrighta nazýval Halfbright - polomúdry. Aj preto, že by bol za liberálnejšiu politiku voči komunistickým krajinám. V roku 1961 mal spor s prezidentom Johnom Kennedym pri kríze v Zátoke svíň.

Dlho bol zástancom rasovej segregácie a dokonca bol jedným zo signatárov južanského manifestu, požadujúceho diskrimináciu na základe farby pleti. Známa je jeho obštrukcia zákona o občianskych právach z roku 1957 a aj zákona z roku 1964, hlasoval proti zákonu o volebnom práve.

Postupne však zaznamenal 180-stupňový obrat a v roku 1970 už stál na čele senátorov proti Nixonovej nominácii sudcov do Najvyššieho súdu Clementa Hayns?wortha a Harolda Carswella, ktorí boli tiež za segregáciu. Zo Senátu odišiel v roku 1974.

SkryťVypnúť reklamu

Prezident Bill Clinton, ktorý pre Fulbrighta pracoval, a tiež bol z Arkansasu, o ňom povedal: "Obdivoval som ho a mal rád. Aj keď sme spolu nesúhlasili, rád som sa s ním hádal. S nikým iným som nemal radšej hádky a boje než tie s Billom Fulbrightom." J. William Fulbright zomrel v roku 1995.

Zajtra - Elisha Otis

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  4. Probiotiká nie sú len na trávenie
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  8. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 200
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 4 868
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 4 750
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 671
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 3 940
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 915
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 724
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 456
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu