Predseda opozičnej SDKÚ Mikuláš Dzurinda si včera v parlamente zobral slovo a takmer hodinu obsiahlo kritizoval program vlády Roberta Fica. Jeho rival sa bránil, vládni poslanci ho podporovali potleskom. FOTO SME - PAVOL MAJER
BRATISLAVA - Ostrým súbojom bývalého premiéra Mikuláša Dzurindu a jeho nástupcu Roberta Fica sa včera parlamente začala rozprava o programovom vyhlásení vlády.
Líder SDKÚ Dzurinda vyčítal koalícii deštrukciu a rušenie reforiem. "Váš program nemá jasné priority, pretože nemáte víziu Slovenska," povedal. Program je veľmi všeobecný a "srší z neho bezradnosť", tvrdí expremiér.
Fico okamžite po Dzurindovom takmer hodinovom prejave žiadal, aby mohol reagovať. Keď hovoril, jeho koaliční poslanci ho podporovali potleskom.
"Návrat" - tak pomenoval Dzurinda základnú črtu programu vlády. Osobitne hovoril o daniach. Zavedenie tzv. milionárskej dane, selektívny prístup k monopolom, nižšia sadzba DPH na vybrané tovary, odpočítateľné položky pre fyzické osoby a daň z darovania prinesú administratívnu náročnosť, nižšiu transparentnosť a komplikovanosť, tvrdí bývalý premiér.
Dzurindu znepokojil opatrný postoj vlády k snahe Európskej únie harmonizovať daňový základ. Rovnú daň, ktorú zaviedla jeho vláda, totiž považuje za hlavný nástroj dobiehania najlepších krajín Európy. "Takže voči únii smelšie, pán predseda vlády! Nie kolenačky!"
Fico tieto slová označil za "silnú kávu". Dzurindovi pripomenul, že na Úrade vlády dal vyrobiť repliku krbu, "ktorý si tam urobil len preto, aby si jednému štátnikovi urobil radosť". Zrejme narážal na návštevu amerického prezidenta Busha.
Vyššia daň pre fyzické osoby s vyššími príjmami je podľa Dzurindu "trest za úspešnosť" ľudí. Prístup Ficovej vlády k prirodzeným monopolom zasa vníma ako vyhrážku podnikom, napríklad Slovnaftu, vysokými daňami, ak neznížia ceny benzínu. Nižšie ceny benzínu pomôžu skôr majiteľom luxusných áut s vysokou spotrebou než chudobným ľuďom bez auta, tvrdil Dzurinda.
Fico zasa argumentoval príkladom SPP. Podnik mal zisk 20 miliárd korún, neplatí nijaké dane z dividend a "nemá problém a príde so zvýšením cien plynu", povedal.
Robert Fico sleduje rozpravu, v ktorej opozícia odmietla jeho programové vyhlásenie. FOTO - SITA
V parlamentnej rozprave o programovom vyhlásení vlády premiér Fico vytiahol aj informácie zo zákulisia povolebných rokovaní. Urobil tak v rozhnevanej reakcii na výčitku Dzurindu, že programové vyhlásenie je všeobecné. Dzurinda nečíta vládne dokumenty a Ivan Mikloš ho musel na rokovaní so Smerom opraviť a povedať mu, ako je to so štátnou bonifikáciou hypotekárnych úverov, tvrdil Fico.
Keď v rozprave hovoril šéf klubu SMK Gyula Bárdos, premiéra zasa zdvihli zo stoličky slová o rizikách zavedenia druhej zníženej sadzby DPH. "Spomeňte si na naše rozhovory po voľbách! Keby bola SMK vo vláde, pravdepodobne hlasujete za tento istý program, ktorý je dnes na stole," pripomenul poslancom za SMK.
Líder SMK Béla Bugár označil tvrdenia Fica za nekorektné. Tvrdí, že SMK podmienila dvojakú sadzbu DPH analýzou finančných dosahov. Dzurinda zasa Ficovi odkázal, že "nie je dôvod na detinské vynášanie klebiet".
Znepokojená SMK
Poslanec Bárdos kritizoval, že mali na prečítanie vládneho programu necelých 24 hodín. Program je podľa Bárdosa dielom troch ľudí, predsedov Smeru, SNS a HZDS. Pripomenul tiež znepokojenie európskych socialistov, že Smer vytvoril koalíciu s SNS.
Ani jedna koaličná strana nemá medzinárodné politické krytie, Fico stratil priame kontakty na sociálnodemokratických politikov, ktorí sú predsedami vlád, tvrdí SMK.
Fico povedal, že chce počúvať, čo hovorí zahraničie, ale nedovolí, aby niekto hovoril, akú podobu má mať slovenská vláda: "To sa vlády Slovenska stavujú v Bruseli?"
KDH: Aká bude tvár štátu
KDH je sklamané, že koalícia "nedáva jasne najavo, akú chce ponúknuť Slovensku tvár". Program vlády je z politického i odborného hľadiska neprijateľný, povedal predseda KDH Pavol Hrušovský.
Fico pred voľbami ponúkol "masku nemilosrdnej kritiky, ktorá nenechávala kameň na kameni a išla vláde po krku" - po voľbách je tu salónna maska uvedomelých administrátorov, ktorí sľubujú dodržať všetky ekonomické parametre, povedal Hrušovský. Vláda však neuvádza, ako to chce dosiahnuť, keď sľubuje štedrý sociálny štát, dodal.
Do rozpravy o vládnom programe sa písomne prihlásilo 32 poslancov, potom budú ešte nasledovať ústne prihlášky. Koalícia by chcela o programe a dôvere vláde hlasovať už dnes.
Čo vyčítal programu vlády Dzurinda
rušenie rovnej dane, zmeny Zákonníka práce, keď Európa liberalizuje trh práce v mene znižovania nezamestnanosti, odbory si zvykli organizovať politické mítingy, ale zabudli na robotníkov vo fabrikách, vládne vyhlásenie sa hemží sľubmi, chýba však, kde chce na to vláda vziať peniaze, vláda nedokáže plniť maastrichtské kritériá, ak chce súčasne naplniť svoje sľuby, preto je vstup do eurozóny v roku 2009 ohrozený, problém chudoby dostal v programe len jednu stranu textu, ani jedno z navrhovaných opatrení nie je nové, pasáž o regionálnych rozdieloch je vágna a nekonkrétna, bol sklamaný zo všeobecnej kapitoly o riešení rómskej problematiky, chýbajú priority v zahraničnej politike, postoj k blízkovýchodnému konfliktu - jedna veta nestačí, keď je Slovensko nestálym členom Bezpečnostnej rady OSN, bude vláda podporovať demokratické sily v Bielorusku? v programe je veľa fráz typu "bývanie patrí k základným potrebám človeka". Aké výhrady malo KDH
vláda ruší základy reforiem v daňovej, dôchodkovej a sociálnej oblasti, ak ratifikuje Európsku sociálnu chartu, zníži konkurencieschopnosť ekonomiky, regulácia cien pohonných látok viac pomôže bohatým, rovnako príspevok 15-tisíc korún pri narodení prvého dieťaťa je aj pre bohatých na úkor viacdetných rodín, pôvodne Smer hovoril, že na regionálne školstvo pôjde päť percent HDP, 1,2 percenta na vysoké školstvo a 0,8 percenta na vedu, dnes je v programe na celé školstvo päť percent HDP vrátane eurofondov, priemerný plat učiteľa je už dnes na úrovni priemerného platu v národnom hospodárstve, hoci vláda to má ešte len ako cieľ v programe, obsahová reforma školstva sa v programe spomína len necelými dvoma vetami, vláda chce zabezpečiť hodnotenie kvality vysokých škôl, ale komplexná akreditácia beží už dnes, vláde uniká boj s nelegálnou migráciou, KDH pochybuje o reálnosti zníženia počtu úmrtí pri dopravných nehodách do roku 2010 na polovicu, chýba na to nástroj, úvahy o znížení súdnych poplatkov napríklad v súvislosti konaním na ochranu osobnosti využívajú politici, najmä nový minister spravodlivosti Harabin, vláda je príjemná voči zločinu, chce zrušiť tzv. asperačnú zásadu, ktorá umožňuje prísnejšie postihovanie recidivistov.