"Riziko zneužitia vplyvu alebo lepšej informovanosti sa nedá úplne odstrániť," hovorí Peter Kunder z Aliancie-fair play. Ministri by podľa neho mali dbať o to, aby bolo prípadné vstupovanie takých firiem do obchodných vzťahov so štátom alebo samosprávami úplne transparentné.
Za vhodný postup považuje Kunder napríklad to, že by minister sám sledoval aktivity spoločnosti, v ktorej má podiel. Ak by sa uchádzala o verejnú zákazku, sám by vopred informoval napríklad médiá, aby mohla byť súťaž od začiatku pod verejnou kontrolou.
Ďalšou možnosťou je dobrovoľné odovzdanie svojich podielov "verejnému správcovi akcií". Tým by mohla byť kontrolovateľná verejnoprávna inštitúcia, mieni Kunder.
V niektorých krajinách Európskej únie existuje tzv. register záujmov, v ktorom verejní činitelia oznamujú, kde všade majú majetok alebo k akým firmám majú vzťahy.
(knm)